Subiect "calcul pensie" Deschis de chiriac carmen la data: 03/10/2009 4:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: chiriac carmen la data: 03/10/2009 4:35am
Gen:f
Data nasterii:13.07.1958
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:8 ani si 2 luni de grupa 2
Intrebare:In perioada 01.02.2004-31.01.2005 am beneficiat de plati compensatorii si venit de completare conf.art.45alin.(1)lit.I din legea 76/2003si OUG 122/2003.As dori sa stiu daca aceasta perioada se calculeaza ca vechime in munca sau nu.Multumesc anticipat.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/10/2009 12:47pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 13 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 8 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare cumuland in total un stagiu de cotizare de 33 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in conditii deosebite de 8 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 13 ianuarie 2017, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de peste 30 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani cu o anticipare de 5 ani adica din 13 iulie 2013 indeplinind si conditia de stagiu de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pe timpul cat se lucreaza se plateste cotributie (CAS) atat de angajat cat si de angajator. Iar pe timpul cat se beneficiaza de salarii compensatorii s-a platit CAS numai la valoarea corespunzatoare angajatului . Din aceasta cauza si aceasta perioada nu se socoteste integral ca vechime ci se diminuiaza cu un coeficient rezultat din raportul: CAS angajat impartit la CAS total(angajat + angajator).
Prin aceasta reducere rezulta o vechime la cca jumatate din perioada cu salarii compensatorii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1