Subiect "pensie" Deschis de Constantin Ghinea la data: 03/17/2009 9:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Constantin Ghinea la data: 03/17/2009 9:58am
Gen:Masculin
Data nasterii:22August1948
Stagiul de cotizare:37 ani 4 luni
Alte date:
Intrebare:M-am pensionat anticipat partial la data de 01feb2008, adica exact cu 5 ani inainte de pensionare pt.limita devirsta. Am fost penalizat cu 21%. Intru-cit m-am reincadrat cu contract pe perioada nedeterminata, am cerut si am obtinut SISTAREA pensiei anticipate partiale. Intrebare ? Daca dupa 2 ani (de exemplu) contractul meu de munca inceteaza, ma prezint la oficiul de pensii cu
cartea de munca actualizata cu INCA 2 ani de munca. Avind in vedere cei doi ani adunati, procentul de penalizare nu se modifica ?? Si daca nu de ce ??? la ce s-a gindit legiuitorul in aceasta situatie ??
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/18/2009 4:32am
Asa cum ati precizat, legea prevede ca recalcularea pensiei si eliminarea diminuarii sa se faca la implinirea varstei standard de pensionare, conform art 52 din legea 19/2000, iar recalcularea dupa perioade mai mari de 1 an sa se acorde numai pensionarilor la limita de varsta conform art 95 din legea 19/2000.
Nu stim din care ratiune legiuitorul a facut asemenea prevederi dar presupunem ca a vrut sa descurajeze iesirea la pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1