Subiect "dosar pensie" Deschis de Gurau Gabriela-Adriana la data: 03/17/2009 11:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dosar pensie
Scris de: Gurau Gabriela-Adriana la data: 03/17/2009 11:14am
Gen:
Data nasterii:23.01.1953
Stagiul de cotizare:33
Alte date:gr.II-24 ani
Intrebare:cum pot afla daca pensia va fi corect calculata?Mentionez ,ca lucrez la CFR si contributia ptr.CAS se elibereaza numai din anul1992
Re: dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 03/18/2009 7:45am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 23 mai 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 24 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 6 ani care se adauga la stagiul de cotizare realizand in total un stagiu de cotizare de 39 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in conditii deosebite de 24 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni adica din 23 noiembrie 2007, avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii.
Pentru a afla daca pensia a fost calculata corect puteti sa introduceti salariile din carnetul de munca si eventual sporurile trecute in adeverinta de sporuri, atasata dosarului de pensionare, in programul de calcul pensie de pe site-ul nostru. Daca nu aveti aceste date, Casa de Pensii trebuie sa ataseze la decizia de pensionare un “Buletin de calcul” care contine toate datele care au stat la baza calcului pensiei. Daca introduceti aceste date din buletinul de calcul in programul nostru puteti verifica daca a fost corect calculul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1