Subiect "aproximativ, cat timp dureaza pana vine decizia de pensie" Deschis de Cristina Iftode la data: 03/19/2009 2:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
aproximativ, cat timp dureaza pana vine decizia de pensie
Scris de: Cristina Iftode la data: 03/19/2009 2:02pm
Gen: F
Data nasterii: 2 martie 1954
Stagiul de cotizare: 31 ani (grupa normala)
Alte date: multumesc pentru programul de calcul a diminuari punctului de pensie - l-am utilizat si e ffff interesant!!
Intrebare: Din experienta altor persoane, cat timp dureaza pana se primeste decizia de pensionare anticipata partiala? Eu am depus dosarul pe data de 3 noiembrie 2008 si pana acum (martie 2009) nu am primit nici o veste din aceasta directie. Oare stie cineva cam care e termenul maxim de asteptare? Multumesc mult si numai bine la toata lumea.
Re: aproximativ, cat timp dureaza pana vine decizia de pensie
Scris de: la pensie la data: 03/20/2009 3:02pm
Nu am tinut o evidenta a acestor perioade deoarece acestea difera de la un judet la altul in functie de solicitari si de personalul Caselor de Pensii.
Credem ca in cazul pensiilor in care fie prin lege fie din cauza sanatatii nu mai pot lucra si nu au venituri in aceasta perioada, ar trebui sa fie calculate cu prioritate.
Re: aproximativ, cat timp dureaza pana vine decizia de pensie
Scris de: Cristina Iftode la data: 03/23/2009 5:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Nu vreau sa mai pun nici o intrebare ci doar sa va multumesc pentru raspuns (am inteles, si chiar azi ma duc la Casa de Pensii a Municipiului Bucuresti, sectorului 4 si ma voi interesa de evolutia dosarului). Va felicit pentru site si ma bucur ca v-am gasit. Mie mi se pare totul OK, raspundeti cu promptitudine la orice intrebare (importanta sa nu prea, ca a mea!). Numa bine si multe impliniri. Cu respect, Cristina Iftode.
Re: aproximativ, cat timp dureaza pana vine decizia de pensie
Scris de: Ioana Ciuta la data: 07/29/2014 12:47am
Gen:F
Data nasterii:28.08.1954
Stagiul de cotizare:36
Alte date:am lucrat in invatamant
Intrebare:ce suma si cat timp poate dura pana voi avea banii din prima pensie
Re: aproximativ, cat timp dureaza pana vine decizia de pensie
Scris de: la pensie la data: 07/30/2014 8:49pm
Pentru Ioana Ciuta
Regretam dar nu va putem raspunde la intrebari.
-Valoarea pensiei depinde de salariile (veniturle) obtinute de dv in intreaga activitate
Daca aveti datele necesare puteti sa va calculaie dv valoarea pensiei cu programul de calcul de pe site.
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Daca aveti dificultati in folosirea programului reveniti si va vom ajuta.
- Nici perioada de la depunerea dosarului pana la prima pensie nu o putem preciza deoarece termenele stabilite prin lege nu sunt respectate.
Putem sa va spunem ca de la data depunerii dosarului pana la emiterea deciziei perioada este cu aproximatie de 2-3 luni, in functie de de mai multi factori birocratici.
Prima pensie o primiti in luna urmatoare celei in care a fost emisa decizia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1