Subiect "cer un sfat" Deschis de corina la data: 03/21/2009 3:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cer un sfat
Scris de: corina la data: 03/21/2009 3:56am
Gen:f
Data nasterii:02.07.1954
Stagiul de cotizare:33 ani si 6 luni
Alte date:in perioada 20.06.1991 - 31.12.1995 grupa II de munca cu procent de 100%
Intrebare: Doresc sa ies la pensie anticipat in luna mai, cand am dreptul legal, care este procentul cu care voi fii penalizata si el este acelasi pe toata durata penalizarii sau se recalculeaza in fiecare an? Am folosit programul d-vs de calcul, dar nu am inteles daca la pensia rezultata a fost aplicata si penalizarea sau nu.
Eu sunt foarte bolnava si medicul mi-a recomandat sa ma pensionez pe caz de boala. Pensia medicala este mai mica decat cea anticipata partial, ce ma sfatuiti sa fac ? Va multumesc pentu raspuns.
Re: cer un sfat
Scris de: la pensie la data: 03/21/2009 4:58pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 02 mai 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 02 mai 2014 adica din 02 mai 2009 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca cereti pensie anticipata partiala in mai 2009 pentru 60 luni anticipare si stagiul de cotizare mai mare cu 4 ani decat stagiul complet de cotizare (cereti pensia dupa ce aveti stagiul de cotizare 33 ani si 8 luni) diminuarea va fi 18 %.
Programul de calcul pensie de pe site calculeaza punctajul pensiei la limita de varsta pe care il veti avea daca nu mai lucrati si acesta se diminuiaza cu 18 % pentru a determina punctajul pensiei anticipate partiale. Pensia anticipata partiala se mentine diminuata toata perioada de 5 ani si diminuarea se elimina numai la trecerea la pensie la limita de varsta.
Am verificat datele introduse si am constatat cateva erori si anume:
-In pagina de intrare cu date personale ati completat gresit data de iesirela pensie la limita de varsta mai 2009 trebuie sa completati mai 2014.
-Sporul de vechime l-ati completat gresit in perioada ianuarie – august 1983 (trebuie 3%) si noiembrie – decembrie 1989 (trebuie 12 %)
Pensia de invaliditate este egala cu cea la pensie la limita de varsta adica cea calculata de programul de calcul si deci mai mare cu 18 % fata de pensia anticipata partiala.
Re: cer un sfat
Scris de: Comsa Maria la data: 03/31/2009 3:40pm
Gen:
Data nasterii: 29.11.1957
Stagiul de cotizare: 34 de ani din 5.05.1957
Alte date:
Intrebare: cind pot iesi la pensie anticipat
Re: cer un sfat
Scris de: la pensie la data: 04/02/2009 11:51am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 29 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 29 noiembrie 2017 adica dupa 29 noiembrie 2012 daca indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare la data pensionarii sa fie mai mare de 35 ani. Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Data inceperii activitatii este gresita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1