Subiect "Cumparare ani de pensie" Deschis de Matei Viorica la data: 01/09/2017 10:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumparare ani de pensie
Scris de: Matei Viorica la data: 01/09/2017 10:01am
Gen:F
Data nasterii:3 decembrie 1955
Stagiul de cotizare:7ani(gr.2) si 8 luni(gr.2)
Alte date:4 copii daca se mai considera
Intrebare:Vreau sa cumpar 5 ani de pensie,dar vreau sa stiu cat trebuie sa mai cotizez pentru a face minim 15 ani ?
Re: Cumparare ani de pensie
Scris de: la pensie la data: 01/10/2017 4:32am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, dupa data de 03 martie 2016 de la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni daca aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani
Pentru stagiul de cotizare de 7 ani si 8 luni lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupei de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 9 ani si 5 luni.
Actuala lege a pensiilor nu acorda avantaje pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii
Daca doriti sa va completati stagiul de cotizare aveti urmatoarele posibilitati :
- Sa incheiati un contract cu Casa de pensii pentru un stagiu de maxim 5 ani in urma de la data incheierii contractului, conform prevederilor legii 186/2016, daca nu ati lucrat in aceasta perioada.
Nu neglijati faptul ca aceasta lege este valabila numai pana in 26 aprilie 2017 si va mai sfatuim sa nu lasati pe ultimile zile .
- Sa incheiati un contract cu Casa de pensii pentru un stagiu de cotizare necesar pana la completarea stagiului minim de 15 ani. Dupa calculul nostru acest contract trebuie incheiat pe 7 luni.
Pentru un calcul exact (la zile) atunci cand incheiati acest contract mergeti la Casa de pensii cu documentele care adeveresc stagiul de cotizare (carnet de munca, adeverinta grupa de munca) precum si cu contractul de 5 ani enumerat mai sus.
Re: Cumparare ani de pensie
Scris de: Ostafe la data: 01/11/2017 5:11pm
Gen:feminin
Data nasterii:12.03.196q
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:când ies la pensie
Re: Cumparare ani de pensie
Scris de: la pensie la data: 01/12/2017 2:16am
Nu va putem raspunde la intrebare deoarece anul nasterii este neclar. Reveniti si precizati corect anul nasterii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1