Subiect "punctaj" Deschis de POPA vERO la data: 01/10/2017 5:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj
Scris de: POPA vERO la data: 01/10/2017 5:17am
Gen:F
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:5.06 1979 pana in prezent din care 10 ani si 3 luni grupa a II-a de munca 100% , conditii grele 4 ani
Alte date:
Intrebare:daca in urma unor hotarari judecatoresti am luat bani din urma din care mi-a fost oprit CAS 10.5 % se vor lua in calcul la punctaj pensie?
Re: punctaj
Scris de: la pensie la data: 01/11/2017 3:22am
Nu ati precizat perioada pentru care ati prmit banii si data in care i-ati primit, dar sigur aceasta a fost dupa 01 aprilie 2001.
Acesti bani trebuie sa fie luati in calculul punctajului pensiei daca pentru ei s-a platit CAS deoarece conform art 2 litera e) din legea pensiilor 19/2000 si art 2 litera c) din legea pensiilor 263/2010 sistemul public de pensii functioneaza pe principiul contributivitatii adica drepturile de asigurari sociale cuvenindu-se pe temeiul contributiilor de asigurari sociale platite.
Puteti verifica daca sumele de care ati beneficiat si pentru care ati platit CAS sunt inregistrate in arhiva electronica a Casei de pensii cerand la Casa de pensii sa va elibereze „Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”.
Singura problema care poate aparea este ca daca ati primit aceasta suma in o singura transa si aceasta era mai mare de 5 salarii medii pe economie, suma sa fie inregistrata integral in luna in care ati primit-o si CAS ul a fost platit pe maxim 5 salarii medii si aceasta este luata in calcul, dar dupa opinia noastra aceasta situatie este putin probabila.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1