Subiect "punctaj pensie" Deschis de Olimpia Lukacs la data: 01/10/2017 8:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj pensie
Scris de: Olimpia Lukacs la data: 01/10/2017 8:12am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:38ani si 10 luni
Alte date:
Intrebare Buna ziua, Sotul meu ar trebui s-a se pensioneze la data de 31 martie 2019.In martie 2018 ar avea 40 de ani lucrati.Deoarece firma merge destul de greu si-ar putea rezilia contractul de munca.Intrebare>L-ar afecta la puntaj?Este mai indicat s-a te pensionezi de la locul de munca s-au sa intre in somaj in ultimul an inainte de a intra in pensie? Care varianta ar fi cea mai indicata ca sa nu-i afecteze punctul de pensie?
Re: punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 01/11/2017 3:46am
Varianta intrarii in somaj dupa care sa se pensioneze cu oricare tip de pensie este avantajoasa deoarece perioada somajului se asimileaza stagiului de cotizare si se ia in calculul pensiei asemanator cu situatia in care ar fi salariat si ar castiga un salariu egal cu indemnizatia de somaj.
Re: punctaj pensie
Scris de: Olimpia Lukacs la data: 01/11/2017 6:32am
Gen:M
Data nasterii:1961.09.26
Stagiul de cotizare:38ani si 10 luni
Alte date:15 ani si 6 luni subteran 100%,6 luni somaj,1an si sase luni armata.Din 01.09.2002 pana in prezent lucreza cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Intrebare:Cand poate sotul meu iesi la pensie? Referitor la raspunsul d-voastra m-ar fi interesat in mod special daca sotul meu castiga mai mult la punctul de pensie daca inainte cu un an de a intra in pensie isi reziliaza contractul de munca avand lucrati la acel moment 40 de ani la salariul tarifar brut de 1500lei s-au intrarea lui in somaj ,care este calculat la 50% din salariu.Acel an in plus la vechime s-au acel an in somaj ar fi in favoarea lui? Fara a se lua in calcul banii incasati din somaj in acel an.Va multumesc anticipat! Cu stima
Oimpia Lukacs
Re: punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 01/11/2017 10:22am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 26 septembrie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Stagiul de cotizare lucrat in subteran in proportie mai mare de 50 % se incadreaza in conditii speciale conform art 30 alin (1) litera a) din legea 263/2010 daca a lucrat in sectorul minier. In continuare am calculat ca sotul dv a lucrat in sectorul minier.
Pentru stagiul de cotizare de 15 ani lucrat in conditii speciale beneficiaza de un stagiu de cotizare aferent grupei de munca de 7 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru perioada de somaj si stagiul militar.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in conditii speciale beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica in data de 26 martie 2019.
V-am explicat in raspunsul anterior ca este avantajos pentru sotul dv sa accepte intrarea in somaj pentruca perioada de somaj se ia in calculul pensiei si prin aceasta ii creste punctajul mediu pentruca punctajul mediu se calculeaza prin impartirea punctajului total realizat prin stagiul complet de cotizare de 35 ani indiferent de stagiul total dec cotizare realizat (cu sau fara somaj).
Re: punctaj pensie
Scris de: Eu la data: 01/17/2017 3:56am
Gen: M
Data nasterii: 26aug1955
Stagiul de cotizare: destul
Alte date:
Daca aveti dreptul la pensionare si nu o faceti. la depunerea dosarului de pensionare, sunteti pasibil de returnarea sumelor necuvenite provenite din somaj
Re: punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 01/18/2017 3:39am
Deoarece aveti tendinta sa nu va asumati consecinta propriilor decizii am sa va raspund cu o gluma. Nu eu sunt pasibil de returnarea sumelor necuvenite ci eventual dv daca beneficiati necuvenit de indemnizatie de somaj.
Prevederile legale in acest caz nu apartin legislatiei pensiilor ci legislatiei muncii.
Totusi va vom preciza aceste prevederi care se aplica in cazul exemplificat de dv :
Art 34 din legea somajului 76/2002 prevede ca somerii beneficiaza de indemnizatie de somaj daca : „ nu indeplinesc conditiile de pensionare, conform legii”
Art 44 din legea somajului 76/2002 prevede ca indemnizatia de somaj inceteaza are loc „la data indeplinirii conditiilor de pensionare pentru limita de varsta, de la data solicitarii pensiei anticipate sau la data cand pensia de invaliditate devine nerevizuibila”
Art 46 din legea somajului 76/2002 prevede ca debitele provenite din plata necuvenita fac obiectul executarii silite.
Modul cum se respecta aceste prevederi depinde de functionarii de la AJOFM
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1