Subiect "pensie pt. activitate peste limita de varsta" Deschis de Mircea Pentia la data: 01/14/2017 5:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pt. activitate peste limita de varsta
Scris de: Mircea Pentia la data: 01/14/2017 5:13am
Gen: M
Data nasterii: 10.07.1946
Stagiul de cotizare: 46 ani
Alte date:
Intrebare: Cum se calculeaza numarul de puncte pentru activitate in campul muncii mai mare de limita de pensionare ?
Re: pensie pt. activitate peste limita de varsta
Scris de: BUDUR VALERIA la data: 01/16/2017 1:34am
Gen:FEMININ
Data nasterii:12.01.1957
Stagiul de cotizare:38 ANI
Alte date:
Intrebare:DATA IESIRII LA PENSIE PENTRU LIMITA DE VARSTA.
Re: pensie pt. activitate peste limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/16/2017 10:56am
Pentru Mircea Pentia
Punctajul mediu al pensiei se calculeaza astfel :
- Se calculeaza un punctaj lunar impartind veniturile obtinute lunar (dovedite prin documente), pe toata perioada lucrata, la salariul mediu pe economie din acea luna, anuntat de Institutul National de Statistica.
Aceste salarii le gasiti pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/salariul-mediu-pe-tara.php
Acestea sunt egale pe un an intreg pana in anul 1990 si se mai gasesc in anexa 7 la legea pensiilor 263/2010 iar incepand cu ianuarie 1991 a fost calculat si comunicat lunar de catre Institul National de Statistica.
- Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare dintr-un an calendaristic la 12 indiferent de numarul de luni lucrate pe an.
- Se calculeaza punctajul total realizat prin suma punctajelor anuale pe toata perioada lucrata (in cazul dv 46 ani) la care se adauga punctajele acordate pentru contributia la pensie suplimentara inainte de aprilie 2001.
- Se calculeaza punctajul mediu anual prin impartirea punctajului total realizat la stagiul complet de cotizare. In cazul dv se foloseste stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni (32,66667)
Re: pensie pt. activitate peste limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/16/2017 11:02am
Pentru Budur Valeria
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 12 septembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Re: pensie pt. activitate peste limita de varsta
Scris de: Mircea Pentia la data: 01/21/2017 1:08pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Mutumesc pentru raspuns
Re: pensie pt. activitate peste limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/23/2017 3:32am
Pentru Mircea Pentia
Am uitat sa va precizam in raspunsul anterior ca daca se lucreaza peste varsta standard de pensionare (in cazul dv 63 ani ani si 10 luni) fara sa se pensioneze, punctajul realizat dupa aceasta varsta se majoreaza cu 0,50 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1