Subiect "spor conditii munca" Deschis de anghelina la data: 01/15/2017 11:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor conditii munca
Scris de: anghelina la data: 01/15/2017 11:00am
Gen:M
Data nasterii:26.07.1956
Stagiul de cotizare:47.04.10
Alte date:stagiu gr.II-a 21.08.10;gr.I-a 01.10.16;stagiu militar 01.03.09
Intrebare:Unde se evidentiaza in program stagiu de conditii de munca?
Re: spor conditii munca
Scris de: la pensie la data: 01/17/2017 8:29am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 26 iulie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiile de 1 an si 10 luni in gr I si 21 ani si 8 luni in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 53 ani si 4 luni
Pentru stagiile de 1 an si 10 luni in conditii speciale si 21 ani si 8 luni in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Am verificat datele introduse de dv in programul dv de calcul si avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Nu putem sa va calculam noi acest spor pentruca nu stim daca in perioada martie 1980 - mai 1981 ati facut stagiu militar sau daca pur si si simplu nu ati fost angajat. Daca ati facut stagiu militar in aceasta perioada se selecteaza codul „S” si se ia in calculul sporului de vechime
2 Punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca se calculeaza majorand punctajele lunare cu 50 % (pentru stagiul in gr I) sau 25 % (pentru stagiul in gr II). acest calcul vi-l putem calcula noi dupa ce calculati dv si introduceti corect sporul de vechime de la punctul 1 si reveniti si ne comunicati perioadele lucrate in grupele de munca sub forma intre zi/luna/an si zi/luna/an in gr I si intre zi/luna/an si zi/luna/an in gr II.
Acest punctaj suplimentar se introduce in pagina de intrare in caseta „Punct suplimentar grupa de munca”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1