Subiect "program ”calcul pensie”" Deschis de DĂNĂILĂ CONSTANTIN la data: 01/17/2017 3:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
program ”calcul pensie”
Scris de: DÄ‚NÄ‚ILÄ‚ CONSTANTIN la data: 01/17/2017 3:16am
Gen:B
Data nasterii:27.05.1955
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:Am utilizat programul dvs.și am introdus date până în anul 2020, luna mai, când voi ieși la limită de vârstă. Am introdus date privind sporurile și după septembrie 1992, întrucât nu erau trecute în cartea de muncă, și pentru care am făcut demersuri să obțin adeverințe de la angajatori.Am introdus și codurile ”S” și ”F” aferente stagiului militar și facultate. Programul a generat o estimare a pensiei în cuantum de ”x”ron.
Intrebare:Suma de ”x”ron trebuie să o înmulțesc orientativ cu indicele de corecție din 2016(1,09),din 2017(1,14) și probabil cu cel din 2020, ca să aflu o valoare cât mai apropiată de cea din decizie? Vă mulțumesc foarte mult!
Re: program ”calcul pensie”
Scris de: la pensie la data: 01/18/2017 3:14am
Modul dv de folosire al aprogramului de calcul pensie este incorect si da erori mari de calcul incat dupa parerea noastra nu mai este influentat de catre cum aplicati indicele de corectie.
Aceste erori sunt date de urmatoarele cauze :
- Salariul introdus de dv in program pe perioade viitoare este ipotetic.
- Salariul mediu pe economie utilizat la calculul punctajelor lunare pe perioada viitoare este ultimul salariu mediu comunicat de Institutul National de Statistica. Acum ultimul salariu comunicat este cel pentru noiembrie 2016 si acesta este folosit in programul dv pe perioada noiembrie 2016 - 2020. Peste o luna va fi comunicat cel pentru luna decembrie 2016 si acesta va fi folost in programul dv pentru perioada decembrie 2016 - 2020. Efectull va fi modificarea lunara a rezultatului dat de program.
- Calculul valorii pensiei se face inmultind punctajul mediu cu valoarea punctului de pensie de acum si la fiecare modificare a valorii punctului de pensie se va modifica valoarea pensiei calculate de program
In ceeace priveste indicele de corectie acesta trebuie utilizat cel din 2020.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1