Subiect "Punctaj lunar" Deschis de DÄ‚NÄ‚ILÄ‚ CONSTANTIN la data: 01/18/2017 4:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj lunar
Scris de: DÄ‚NÄ‚ILÄ‚ CONSTANTIN la data: 01/18/2017 4:10am
Gen:B
Data nasterii:27.05.1955
Stagiul de cotizare:Îndestulător
Alte date:Vă mulțumesc pentru răspunsul dat la întrebarea anterioară. Introducerea datelor în programul dumneavoastră, pe perioada noiembrie 2016-mai 2020,a fost o simulare orientativă,știind din start că valoarea pensiei nu va fi cea reală!,find folosit ultimul salariu comunicat de INS cel din noiembrie 2016, respectiv 3005 ron, și pentru perioada care o voi mai lucra până la pensia la limita de vârstă.
Intrebare: Dacă salariul mediu brut pe economie va crește anual, așa cum s-a întâmplat până acum (și cum este și firesc), iar venitul lunar este la maxim (sfârșit de carieră), înseamnă că punctajul lunar pe perioda 2017-2020, va scădea? (numărător constant, numitor crescut) și implicit va scădea și valoarea pensiei? Vă mulțumesc.
Re: Punctaj lunar
Scris de: la pensie la data: 01/19/2017 4:05am
Din punct de vedere matematic concluzia este exacta. Din punct de vedere practic nu credem ca este exacta pentruca presupunem ca si salariul personal va avea o evolute pozitiva cat de mica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1