Subiect "pensionare sau somaj" Deschis de zulaeb la data: 02/15/2017 6:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare sau somaj
Scris de: zulaeb la data: 02/15/2017 6:23pm
Gen:feminin
Data nasterii:01.07.1957
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date: disponibilizare cu data de 01.03.2017
15 luni pana la varsta standard de pensionare
Intrebare:
1. Am depus dosar de pensionare anticipata partial la data de 10.02.2017 si nu am primit decizia.As vrea sa retrag dosarul si sa intru in somaj .Care sunt consecintele retragerii dosarului ? Este mai bine sa intru in somaj decat in pensie anticipata partial?
2 In programul dvs. de calcul pensie, perioada martie 2017-aprilie 2018 cand voi avea varsta standard de pensionare,cum se trece daca sunt in pensie anticipata partial ?De ce sa nu introduc ani de facultate???
Re: pensionare sau somaj
Scris de: la pensie la data: 02/17/2017 9:25am
In cazul in care aveti dreptul sa optati pentru pensie anticipata partiala si somaj este bine sa optati pentru somaj deoarece:
- La calculul punctajului pensiei anticipate partiale sau pentru limita de varsta, care urmeaza acestuia, se iau in calcul sumele castigate pe perioada somajului (salarii compensatorii, indemnizatie de somaj sau venit de completare).
- La calculul diminuarii pensiei anticipate care urmeaza se ia in calcul si stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de somaj.
Daca ati depus dosar pentru pensie anticipata partiala aveti dreptul sa il retrageti pana la aparitia deciziei, iar daca decizia a aparut aveti dreptul sa cereti anularea deciziei in termen de 30 zile de la comunicare.
In programul de calcul pensie de pe site la calculul pensiei anticipate partiale nu se iau in calcul stagiile de cotizare asimilate conform prevederilor art 65 alin (3) din legea pensiilor 263/2010
In programul de calcul pensie de pe site la calculul pensiei pentru limita de varsta se iau in calcul stagiile de cotizare asimilate iar in perioada pensiei anticipate partiale nu se introduc date.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1