Subiect "Salariul brut" Deschis de Camelia SCHEAU la data: 03/20/2017 6:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Salariul brut
Scris de: Camelia SCHEAU la data: 03/20/2017 6:36am
Intrebare:
Am verificat adeverinta eliberata de angajator privind sporurile pentru perioada 01.07. 1991-01.04.2001.(spor vechime, fidelitate si pt lucrul sambata si duminica-acesta din urma a fost doar in anul 1991).Aceasta corespunde ca spor de vechime si fidelitate cu perioadele calculate de la data angajarii si evolutia acestor sporuri.
In cartea de munca pentru perioada 01.01.1993 si pana la 01.04.2001, ESTE SCRIS ATAT SALARIUL BRUT CAT SI CEL NET.
Facand o verificare am constatat ca salariile brute din cartea de munca sunt mai mici (pentru unele perioade nu pentru toate ) decat cele nete la care se adauga sporurile de vechime si fidelitate din adeverinta.
Ce se va lua in calcul la pensie , salariul brut din CM sau cel net la care se adauga sporurile cf adeverinta ?
Re: Salariul brut
Scris de: la pensie la data: 03/21/2017 11:11am
Faceti confuzie intre termenii folositi intre salariul net si salariul tarifar
Se opereaza cu salarii nete in carnetul de munca numai in perioada 01 iulie 1977 - 01 ianuarie 1991 iar in celelalte perioade in carnetul de munca se inscriu salariile tarifare si diferite sporuri sau in alte perioade salariul tarifar si salariul tarifar + sporurile cu caracter permanent.
In calculul punctajului pensiei, inainte de 01 aprilie 2001, se iau sumele pentru care s-a platit contributie pentru pensie suplimentara adica salariul tarifar + sporurile cu caracter permanent.
Re: Salariul brut
Scris de: Camelia SCHEAU la data: 03/21/2017 1:21pm
Am inteles ca am facut confuzie. Reiau problema .
Ea se refera numai la perioada 01.07.1991-01.04.2001
In cartea de munca pana la 01.01.1993 e trecut salariul tarifar(fara sporuri nici ca valoare nici ca procente) Incepand cu ianuarie 1993 e scris salariul tarifar si cel tarifar +sporuri(ca valoare).
In adeverinta pentru perioada 1991-2001 sunt trecute sporurile ca procente si perioadele in care s-au acordat.
Problema este ca pentru unele perioade daca se aduna la salariul tarifar din cartea de munca sporurile corespunzatoare din adeverinta valoare nu coincide cu salariul tarifar+sporuri din cartea de munca
In cartea de munca trecerea la o valoare mai mare a sporului de vechime de ex nu se face la data cand s-au implinit de ex 20 ani vechime ci la 20 si 3 luni(am dat un exemplu). In adeverinta modificarea sporurului de vechime de exemplu se face exact in luna in care s-au implini 20 ani de la data angajarii in serviciu.Intrebarea este daca se va lua in calculul pensiei salariul tarifar+sporuri din cartea de munca sau se va calcula salariul tarifar+sporuri adunand la salariul tarifar din cartea de munca sporurile consemnate in adeverinta ?
Cu multumiri
Re: Salariul brut
Scris de: la pensie la data: 03/22/2017 4:05am
In perioada mentionata de dv au existat multe modificari ale modului de completare a carnetelor de munca si multi functionari au facut erori in completarea acestora.
In acest caz functionarii de la Casa de pensii care introduc date in programul de calcul vor face o analiza a datelor inscrise in carnetele de munca si in adeverintele eliberate de angajatori (prioritate au adeverintele) incercand sa deduca unde s-au produs erori.
Nu va putem preciza cum se procedeaza in cazul in care nu se descopera eroarea insa in acest caz decizia o ia functionarul de la Casa de pensii care, evident, si el poate face erori, dar consideram ca analiza se face cu buna credinta.
Re: Salariul brut
Scris de: Camelia SCHEAU la data: 03/22/2017 5:02am
In cazul in care nu sesizeaza greseala cei de la Casa de Pensii presupun ca pot ulterior sa fac contestatie si sa o sesizez eu.Ce parere aveti in aceasta situatie ?
Daca functionarul care analizeaza dosarul meu e la fel de constiincios si de buna credinta ca dumneavoastra sunt sigura ca se va calcula corect.

Va multumesc pentru tot !
Ne sunteti de mare ajutor !
Re: Salariul brut
Scris de: la pensie la data: 03/22/2017 5:10am
Evident ca orice eroare constatata in calculul pensiei de catre Casa de pensii poate fi contestata la Comisia Centrala de Contestatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1