Subiect "echivalarea vechimmii in munca Din CAnada" Deschis de Dan Sime la data: 03/22/2017 3:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
echivalarea vechimmii in munca Din CAnada
Scris de: Dan Sime la data: 03/22/2017 3:44pm
Gen:M
Data nasterii:6 dec.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:ani lucrati in Romania :22 Ani lucrati in Canada:11
Intrebare:Am lucrat 22 de ani in Romania(conform Carted de munca) si 11 ani in Canada.Am aflat ca exista o Hotarire de Guvern (cred ca H.G. 204/2011) prin care anii lucrati in Canada se aduga vechimii in munca.As dori sa aflu amanunte si ce documente am nevoie pentru ecivalare.Mii de multumiri.
Re: echivalarea vechimmii in munca Din CAnada
Scris de: la pensie la data: 03/23/2017 3:37am
Cei care au lucrat in Romania si alte tari cu care Romania are incheiate acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale beneficiaza de o pensie compusa din doua sau mai multe componente calculate conform legislatiei fiecarei tari si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Romania are incheiate asemenea acorduri bilaterale cu toate tarile din Uniunea Europeana si cu Canada.
Acordul bilateral Romania -Canada il puteti citi pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice din romania :
„https://www.cnpp/Activitati CNPP/Acorduri bilaterale/Acorduri care respecta regulamentele europene/Canada”
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepuri la pensie
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 decembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani daca aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Avand stagiul de cotizare lucrat in Romania mai mare decat stagiul de cotizare minim de 15 pentru pensie pentru limita de varsta nu este necesara dovada stagiului de cotizare din Canada.
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata, trebuie sa aveti varsta mai mare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de cotizare de 35 ani, conditii neindeplinite. Pentru a beneficia de aceasta pensie trebuie sa faceti dovada stagiului de cotizare din Canada si sava completati stagiul de cotizare cu 2 ani.
Posibilitatile de completare a stagiului de cotizare din Romania sunt urmatoarele :
- Incheerea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016 pe o perioada trecuta dar in acea perioada nu trebuie sa aveti nici stagiu de cotizare in Canada Acest tip de contract se poate face pana in 26 aprilie 2017 si trebuie sa platiti o contributie care depinde de perioada prevazuta in contract. De exemplu pentru ultimii 2 ani din trebuie sa platiti in total cca 7000 lei
- Incheerea unui contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legi pensiilor 263/2010 pentru o perioada viitoare in cazul caruia trebuie sa platiti rate lunare de cca 300 lei deci un total de cca 7200 lei dar nu va puteti pensiona decat dupa scurgerea celor 2 ani.
Daca lucrati in continuare in Canada inca 2 ani nu este necesara completarea prin asemenea contracte.
Incheerea contractelor de asigurare sociala de mai sus poate fi facuta si de o persoana din Romania imputernicita de dv prin procura emisa de ambasada sau un consulat al Romaniei din Canada.
Informatii suplimentare puteti gasi:
- La societatea care se ocupa cu pensii in Canada, serviciu acorduri internationale
- Pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice din Romania : „https://www.cnpp.ro” accesand paginile /Activitati CNPP/Pensii/-pensia care va intereseaza (unde gasiti si actele necesare) sau /Relatii internationale
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1