Subiect "Reducerea varstei de pensioanare - la pensie combinata" Deschis de Mihai M la data: 04/11/2017 8:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducerea varstei de pensioanare - la pensie combinata
Scris de: Mihai M la data: 04/11/2017 8:03am
Gen: M
Data nasterii: 1956
Stagiul de cotizare: 36 si jumatate
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Am 61 de ani si lucrez din anul 1980, avand un stagiu complet de cotizare de 36 si jumatate de ani.
Pentru ca am fost militar timp de 12 ani (1985-1998), conform Legii 223/2015, art 19 primesc o pensie militara.
Pentru perioada cat am fost militar am beneficiat si de incadrare in grupa I-a de munca.
Pentru partea civila (1980-1986 si 1998-prezent) inteleg ca pensia va fi calculata conform Legii 263/2010.
Va rog sa-mi spuneti, daca, conform Legii 263/2010, art. 192, in care se mentioneaza ca se recunosc stagiile de cotizare efectuate intre sisteme, civil si militar, (mentionate in legea 263/201 si 223/2015), pot beneficia, conform art. 55 din Legea 263/2010, de reducerea varstei de pensioare pentru perioada de incadrare in grupa I-a de munca pe perioada cat am fost militar ?.
Inteleg din parcurgerea celor doua legi ca exista acesta posibilitate (de reducerea varstei de pensionare) mentionata in ambele.
In legea 223/2015 este conditionata acesta reducere pentru cei care au cel putin 25 de ani stagiul de cotizare si 15 ani ca militar (art 16) iar in legea 263 (art 55) cei care au stagiul complet de cotizare de 35 de ani.
Cu stima

Mihai M
Re: Reducerea varstei de pensioanare - la pensie combinata
Scris de: la pensie la data: 04/12/2017 4:45am
In sistemul public de pensii conform art 55 din legea pensiilor 263/2010 beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani pentru stagiul de cotizare lucrat in gr I de munca in sectorul militar si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani.
In sistemul militar de pensii conform art 21 din legea pensiilor militare 223/2015 beneficiati deasemeni de reducerea varstei standard de pensionare (din sectorul militar) cu 6 ani.
Re: Reducerea varstei de pensioanare - la pensie combinata
Scris de: Mihai M la data: 04/12/2017 5:25am
Buna ziua.
Va multumesc pentru raspunsul dat dar aceste informatii nu ma ajuta.
Repet, am plecat din armata (dupa 12 ani) in 1998 si acum am pensie militara pentru acea perioada.
Art. 21 din legea 223/2015 este pentru cei care sunt militare si vor sa iasa la pensie din sistemul militar.
Eu am plecat din armata si deci nu pot beneficia de acel articol.
Eu doresc sa ies la pensie acum si pentru ca lucrez in privat ma supun legii 263/2010.
Cand am fost la casa de pensii mi-au spus ca nu mi se recunosate perioada de grupa din peioada cand am fost militar, acea perioada a fost luata, chipurile, in calcul cand mi s-a facut pensia militara si implicit nu pot beneficia de reducerea varstei de pensionare – lucru inacceptabil din punctul meu de vedere.
In fapt eu cred ca este o situatie ambigua, netratata de ambele legi.
In alta ordine de idei, la cine credeti ca as mai putea apela pentru clarificarea acestei situatii ?
Va multumesc.
Re: Reducerea varstei de pensioanare - la pensie combinata
Scris de: la pensie la data: 04/13/2017 4:42am
Prin scoaterea pensiilor militare din sistemul public de pensii incepand cu ianuarie 2016 si reglementarea pensiilor militare prin legea 223/2015 nu s-au elaborat prevederi clare privind pensiile militare si nici nu s-a actualizat clar legislatia pensiilor din sectorul public de pensii ca urmare a acestor modificari.
Aceste neclaritati fac posibile multe interpretari gresite printre care se pot situa si interpretarile noastre.
Pentru a va lamuri si gasi interpretarea corecta in sectorul public adresati-va Casei Nationale de Pensii Publice sau direct Comisiei Centrale de Contestatii iar in sectorul militar adresati-va Casei sectoriale de pensii din sectorul militar de care apartineti sau Comisiei de contestatii care functioneaza pe langa ministerul de care a apartinut unitaea militara la care ati lucrat.
Re: Reducerea varstei de pensioanare - la pensie combinata
Scris de: paul la data: 11/19/2018 10:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara,

Ma intereseaza sa stiu daca ati rezolvat ceva pentru ca sunt in aceeasi situatie.
Multumesc.
Re: Reducerea varstei de pensioanare - la pensie combinata
Scris de: la pensie la data: 11/20/2018 8:33am
Pentru Paul
Situatia reglementarilor legislative s-a schimbat fata de data de 13 aprilie 2017 in care am dat raspunsul de mai sus domnului Mihai M si prin OUG 103 ( intrata in vigoare incepand cu 01 ianuarie 2018) a fost modificat art 55 alin (2) si acum acesta prevede :
“Persoanele care au realizat stagii de cotizare atat in sistemul public de pensii, cat si in sisteme neintegrate acestuia beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare, in conditiile prevazute la alin (1) lit. a) si b), numai pentru stagiile de cotizare realizate in sistemul public de pensii“.

Deci conform acestor prevederi daca dv ati realizatt stagii de cotizare in grupele de munca in sistemul militar de pensii, care in prezent nu este integrat sistemului public de pensii, la pensionarea in sistemul public de pensii nu se iau in calcul aceste stagii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1