Subiect "Contributia la pensia suplimentara" Deschis de Codreanu Daniela la data: 04/20/2017 1:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contributia la pensia suplimentara
Scris de: Codreanu Daniela la data: 04/20/2017 1:38pm
Gen:F
Data nasterii:25.03.1961
Stagiul de cotizare:31 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Imi spuneti si mie, va rog daca programul de calcul al pensiei de pe site-ul dvs calculeaza si cresterea punctajului determinat de contributia la Fondul pentru pensia suplimentară cu 2%, 3%, respectiv 5%, stipulat de art. 168 din Legea 263? Va multumesc!
Re: Contributia la pensia suplimentara
Scris de: la pensie la data: 04/20/2017 3:48pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 25 martie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani daca atunci aveti stagiul de cotizare de 32 ani si 1 luna, fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare . Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Raspunsul la intrebarea dv este ca programul de calcul pensie de pe site calculeaza automat punctajele suplimentare pentru contributia la pensie suplimentara inainte de 01 aprilie 2001 si le cumuleaza la punctajele anuale, care pot fi vazute facand click pe butonul „Datele introduse” de pe oricare pagina anuala de date.
Am verificat datele introduse de dv si am observat o eroare prin faptul ca ati introdus in pagina de intrare un punctaj pentru facultate (dupa opinia noastra calculat gresit) si ati selectat si codul „F” in program pe perioada facultatii. In acest mod se introduce in calcul facultatea de doua ori. Va sfatuim sa lasati in caseta punctaj facultate din pagina de intrare „0” si sa lasati codul „F” pe perioada facultatii in program.
Dupa aceasta pentru cresterea preciziei de calcul faceti urmatoarele corectii :
1 Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv conform legii pensiilor 263/2010 este de 32 ani si 1 luna (32,08333)
EX 57,23105/32,08333 = 1,78383 puncte
2 Calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat la punctul 1 cu indicele de corectie acordat in anul anul iesirii la pensie (presupunem 2018) pe care nu il cunoastem in prezent.
3 Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat calculat la 2 cu valoarea punctului de pensie stabilit in anul iesirii la pensie (presupunem 2018) pe care nu o cunoastem in prezent.
Re: Contributia la pensia suplimentara
Scris de: Codreanu Daniela la data: 04/21/2017 3:41am
Va multumesc!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1