Subiect "pensionare" Deschis de ioan la data: 04/21/2017 6:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: ioan la data: 04/21/2017 6:14am
Gen:M
Data nasterii:09.10.1957
Stagiul de cotizare:32ani si 5 luni din care 8ani si o luna gr.1, 3ani,9luni,15zile gr2
Alte date:o luna incorporat,5 ani facultate la zi.in prezent angajat
Intrebare:buna ziua, va rog sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie si in ce conditii?
va multumesc
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/21/2017 12:00pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 09 octombrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
Pentru stagiile de 8 ani si 1 luna in gr I si 3 ani si 9 luni in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu militar si studii universitare si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani si 3 luni.
Pentru stagiile de 8 ani in conditii speciale si 3 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 09 octombrie 2018.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in 09 octombrie 2017. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1