Subiect "stimulente banesti acordate salariatilor bugetari" Deschis de dan sime la data: 04/21/2017 1:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stimulente banesti acordate salariatilor bugetari
Scris de: dan sime la data: 04/21/2017 1:59pm
Gen:m
Data nasterii:06 dec.1958
Stagiul de cotizare:21
Alte date:11 ani mucrati in Canada
Intrebare:In perioada 1991 - 2000 am fost angat al Ministerului de Finante si am beneficiat de stimulente banesti in limita a trei salarii de incadrare in fiecare luna.Aceste venituri au fost luate in calcul la plata CAS dar nu sunt trecute in Cartea de Munca.As dori sa stiu dacae iau in calcul la stabilirea pensiei si ce acte sunt necesare
Re: stimulente banesti acordate salariatilor bugetari
Scris de: la pensie la data: 04/22/2017 6:36am
Beneficiati de o pensie in Romania pentru stagiul de cotizare din Romania si o pensie in Canada pentru stagiul de cotizare din Canada. Se recunosc reciproc stagiile de cotizare lucrate in cealalta tara numai ca stagiu de cotizare in vederea deschiderii dreptului la pensie.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 decembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru pensie pentru limita de varsta nu trebuie sa faceti dovada stagiului de cotizare din Canada.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare de 35 ani inclusiv stagiul de cotizare lucrat in Canada. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Nu este prea clar ce fel de stimulente ati primit. Daca acestea au fost prime nu sporuri cu caracter permanent nu intra in baza de calcul a pensiei. Cititi mai multe amanunte pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1