Subiect "cum se calculeaza vechimea in munca pt.persoane care sant pensionari gr.3 si lucreaza cu 4h?" Deschis de Ciungan Livia la data: 05/15/2017 6:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum se calculeaza vechimea in munca pt.persoane care sant pensionari gr.3 si lucreaza cu 4h?
Scris de: Ciungan Livia la data: 05/15/2017 6:17am
Gen:F
Data nasterii:MAI 1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: 1.Cum se calculeaza vechimea in munca pt.persoane care sant pensionari gr.3 si lucreaza cu 4h?
2.Varsta de pensionare este cea trecuta pe decizia de pensionare pe caz de boala sau se adapteaza la modificarile care au fost facute ulterior?
Re: cum se calculeaza vechimea in munca pt.persoane care sant pensionari gr.3 si lucreaza cu 4h?
Scris de: la pensie la data: 05/16/2017 2:36am
Calculul stagiului de cotizare se face in mod diferit in functie de motiv pe care dv nu l-ati precizat.
Ex :
- Pentru acordarea scutirii de expertiza medicala periodica se ia in calcul stagiul de cotizare realizat, inscris in decizia de pensionare cu pensie de invaliditate.
- Pentru o eventuala pensie anticipata sau anticipata partiala se ia in calcul stagiul de cotizare realizat, inscris in decizia de pensionare cu pensie de invaliditate, fara stagiile de cotizare asimilate, la care se adauga stagiul de cotizare realizat prin contract de munca cu timp partial.
Re: cum se calculeaza vechimea in munca pt.persoane care sant pensionari gr.3 si lucreaza cu 4h?
Scris de: Ciungan Livia la data: 05/17/2017 1:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:multumesc frumos dar as vrea sa stiu concret pensie de boala gr.3 timp de 7 ani +angajat 4 h in acesti 7ani cati ani vechime se considera?
Re: cum se calculeaza vechimea in munca pt.persoane care sant pensionari gr.3 si lucreaza cu 4h?
Scris de: la pensie la data: 05/17/2017 7:06am
In cazul concret al pensiei pentru limita de varsta se considera stagiu de cotizare de 7 ani iar la calculul punctajului lunar pe aceasta perioada se cumuleaza pensia de invaliditate cu salariul (venitul) castigat pe contract.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1