Subiect "pensie anticipata" Deschis de ibi iszlay la data: 05/19/2017 8:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: ibi iszlay la data: 05/19/2017 8:28am
Gen:f
Data nasterii:27.03.1962
Stagiul de cotizare:36 ANI
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Am introdus datele mele in programul "calcul pensie Ibolya Iszlay" pentru un calcul orientativ al pensiei.
Va rog frumos sa il verificati daca am introdus corect datele si sa ma ajutati pentru definitivarea calculului.
In perioada iulie 2012-mai 2013 am fost in somaj, nu stiu daca trebuie trecut ceva suma (somajul a vost de 520 ron)
In perioada octombrie 1986- aprilie 1987 am lucrat 6 ore
in perioada mai 1987 - aprilie 1989 am lucrat 4 ore (crestere copil)

Va multumesc anticipat!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/22/2017 3:26am
Mai intai trebuie sa va dam sfatul ca sa folositi celebra sintagma „Copy - Paste”, acolo unde se permite, pentruca ne-a fost dificil sa va identificam programul deschis de dv dupa numele dat pentruca daca va uitati mai bine numele scris de dv in program are o mica diferenta.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1- Nu ati introdus sporul de vechime care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre octombrie 1984 - septembrie 1986 3 %
Intre octombrie 1986 - septembrie 1991 6 %
Intre octombrie 1991 - martie 1992 9 %
2 Ati introdus date pe perioade viitoare si in acest caz punctajul iesit din calcul se va modifica lunar
Pentru a creste precizia de calcul in cazul dv trebuie sa corectati rezultatul calculului facut de program astfel :
- Corectia pentru stagiul complet de cotizare .
Deoarece dv aveti stagiul complet de cotizare de 33 ani si 1 luna calculati punctajul mediu impartind punctajul total realizat dupa corectiile indicate de noi la punctul 1 la 33,08333 ani. Programul face calculul cu stagiul complet de cotizare de 30 ani.
- Corectati punctajul mediu calculat mai sus inmultindu-l cu indicele de corectie care se acorda conform cu art 170 din legea pensiilor 263/2010. Acest indice se comunica anual la inceputul anului
- Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat mai sus cu valoarea punctului de pensie se comunica anual la inceputul anului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1