Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de ADRIAN VASILESCU la data: 05/26/2017 8:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: ADRIAN VASILESCU la data: 05/26/2017 8:29am
Gen:MASCULIN
Data nasterii:15 07 1961
Stagiul de cotizare: 10 ANI 2 LUNI
Alte date:
Intrebare;AM PRIMIT DECIZIA DE PENSIONARE DE INVALIDITATE AM LUCRAT 10 ANI 2 LUNI SI SUNT INCADRAT IN GRADUL 3 DE INVALIDITATE PE DECIZIE SCRIE 208 LEI AM INTELES CA CEA MAI MICA PENSIE ESTE DE 520 LEI VOI RAMANE CU 208 LEI SAU IMI VA COMPLETA STATUL DIFERENTA PANA LA 520 LEI ASTEPT CU NERABDARE RASPUNSUL DVS VA MULTUMESC!
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/26/2017 1:08pm
Daca din cacul valoarea oricarui fel de pensie rezulta sub valoarea unei pensii minime garantate se acorda o indemnizatie sociala pentru a ridica pensia iesita din calcul pana la valoarea pensiei minime garantate, daca nu mai primiti si alta indemnizatie conform unei legi speciale.
Incepand cu luna februarie 2017 pensia minima garantata a crescut la 520 lei.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: CIOBANU COSTEL la data: 05/27/2017 4:45am
Gen:MASCULIN
Data nasterii:13 05 1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:BUNA ZIUA SUNT INCADRAT IN GRADUL 3 DE INVALIDITATE SI AM PRIMIT ACASA DECIZIA DE PENSIE ADICA 208 LEI AM MUNCIT 10 ANI SI 8 LUNI EU AM INTELES CA CEA MAI MICA PENSIE ESTE 520 LEI CAT VOI PRIMI 208 SAU 520 LEI MENTIONEZ FAPTUL CA TREBUIE SA PRIMESC SI PENSIA DE HANDICAP GRADUL 2 ATUNCI ACEEA DE INVALIDITATE NU MAI CRESTE LA 520? SAU RAMANE 208 LEI
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/29/2017 1:42am
Pentru Ciobanu Costel
Conform prevederilor legale dv pe langa pensia de invaliditate veti primi o indemnizatie sociala care va completeaza pensia pana la suma de 520 lei.
Conditiile de acordarea indemnizatiei sociale sunt prezentate pe site=ul Ministerului Muncii la adresa :
http://www.mmuncii.ro/j33/index.php/ro/pensii/3937
Conform acestor conditii indemnizatia de handicap, pe care o primiti, nu ar trebui sa aiba influenta asupra calculului indemnizatiei sociale si deci in cazul dv ar trebui sa primiti 520 lei prin cumularea pensiei cu indemnizatia sociala.
Dar din pacate cunoastem cazuri de persoane care din declaratiile lor erau in aceeasi situatie cu dv si care nu au primit indemnizatie sociala dar nu putem preciza cauza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1