Subiect "PENSIE" Deschis de iustina la data: 06/15/2017 8:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE
Scris de: iustina la data: 06/15/2017 8:08am
Gen:f
Data nasterii:01-01-1957
Stagiul de cotizare:40ANI la 01-01-2017
Alte date: profesor invatamant prescolar -educatoare
Intrebare:cand pot iesi la pensie si cand pot de depune dosarul pentru ca a venit o circulara la serviciu in care mi se cere sa depun dosarul pana la 30-06 -2017 ca daca nu sunt penalizata cu 9 LA SUTA
In aceasta situatie mai beneficiez de bani pe concediu pe lunile iuni, iulie, august si de tichetele de vacanta.
Re: PENSIE
Scris de: la pensie la data: 06/16/2017 8:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 septembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Nu este vorba de o penalizare a cadrelor didactice ci acest fapt este valabil pentru toti pensionarii. Adica cei care vor iesi la pensie in anul 2017 inainte de 01 iulie vor beneficia de o pensie cu 9 % mai mare decat cei care ies la pensie dupa 01 iulie. Nu insistam asupra acestei anomalii si daca vreti detalii cititi raspunsurile date de noi la mesajele anterioare mesajului dv
In privinta posibilitatii de a depune dosarul inainte de incheierea anului scolar fiind cadru didactic trebuie sa aveti o aprobare de la unitatea unde lucrati sau de le inspectoratul scolar.
In privinta drepturilor dv pe urmatoarele luni nu trebuie sa va ingrijorati pentruca nu sunteti obligata sa incetati activitatea la depunerea dosarului de pensie anticipata ci la primirea deciziei de pensionare pe care o veti primi dupa cca 2-3 luni de la depunerea dosarului de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1