Subiect "respingere dosar" Deschis de Wolff Maria la data: 06/15/2017 8:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
respingere dosar
Scris de: Wolff Maria la data: 06/15/2017 8:45am
Buna ziua.ma numesc Maria,sant nascuta in 06.07.1957.Am lucrat in grupa 2 de munca 7 ani cu procent de 100%. si stagiul total realizat este de 38 ani.Stiu ca beneficiez de 1 an reducere la limita de varsta.Am depus actele ptr.pensie limita de varsta si am primit respins.Ma puteti ajuta cu o explicatie?
Re: respingere dosar
Scris de: la pensie la data: 06/16/2017 9:11am
Drepturile dv de pensie avand invedere datele comunicate sunt urmatoarele :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 06 mai 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni , stagiul complet de cotizare de 30 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 7 ani in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 1 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona imedia cu pensie pentru limita de varsta la varsta la varsta de 59 ani si 10 luni adica in data de 06 mai 2017.
Nu avem datele necesare pentru a va da o explicatie privind cauza respingerii dosarului.
Ea poate fi :
- Depunerea dosarului de pensionare inainte de 06 mai 2017
- Nu vi s-a recunoscut stagiul lucrat in grupa II de munca.
- Nu vi s-a recunoscut realizarea stagiului complet de cotizare de 30 ani si 10 luni.
Va sfatuim sa cereti lamuriri la Casa de pensii la care ati depus dosarul de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1