Subiect "Iesire la pensie anticipata cu penalizare" Deschis de Macavei Sandu la data: 06/16/2017 4:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Iesire la pensie anticipata cu penalizare
Scris de: Macavei Sandu la data: 06/16/2017 4:27am
Buna ziua. Muncesc de la virsta de 17.5 ani. Sint nascut la data de 19-12-1960. Am facut stagiul militar un an si opt luni. Am inteles ca pot iesi la pensie la cere la virsta de 60 ani avind si 15 ani de grupa a 2-a. Dar mai repede se poate iesi la pensie cu penalizare..si daca daca care este penalizarea?
Re: Iesire la pensie anticipata cu penalizare
Scris de: la pensie la data: 06/17/2017 7:26am
Datele sunt neclare si din aceasta cauza nu va putem calcula corect stagiul de cotizare realizat.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 19 decembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 15 ani in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona imedia cu pensie pentru limita de varsta la varsta la varsta de 62 ani adica in data de 19 decembrie 2022 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani (luand in calcul si stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar).
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului pe care nu le cunoastem.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala inainte de varsta de 60 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1