Subiect "calcul pensie" Deschis de nicoleta la data: 06/16/2017 6:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: nicoleta la data: 06/16/2017 6:07am
Gen: f
Data nasterii: 1957
Stagiul de cotizare: 37 + facultatea
Alte date:
Intrebare: sunt nascuta pe 3 ianuarie 1957, potrivit legii 263 pot sa imi depun dosarul de pensie in cursul lunii septembrie 2017
mi-am propus sa lucrez pana pe 6 septembrie 2017
intrebare -
1. drepturile salariale cuvenite pe septembrie se vor lua in calcul la stabilirea punctajului de pensie avand in vedere ca angajatorul depune declaratia 112 pentru septembrie in octambrie 2017?
2. in cat timp de la depunerea dosarului de pensie este obligata casa de pensii sa emita decizia de pensionare?
3. la depunerea dosarului de pensie pentru limita de varsta se ataseaza decizia de incetare a contractului de munca?
multumesc pentru raspuns
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/17/2017 7:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 03 septembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In calculul pensiei vor fi luate in calcul drepturile salariale pana la data depunerii dosarului de pensionare
Termenul legal de emitere a deciziei de pensionare este de 45 zile de la depunerea dosarului insa practic aceasta se emite dupa cca 3 luni de la depunerea dosarului, deci nu trebuie sa va faceti probleme privind depunerea declaratiei cu veniturile pe ultima luna lucrata.
La dosarul de pensie pentru limita de varsta nu se depune dovada incetarii activitatii, aceasta se depune numai in dosarele pentru pensie anticipata sau anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1