Subiect "calcul pensie" Deschis de Sandu Elena la data: 06/17/2017 12:18pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Sandu Elena la data: 06/17/2017 12:18pm
Gen:F
Data nasterii:5.04.1960
Stagiul de cotizare:-
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua!
Am introdus datele din cartea de munca si din adeverintele de la Casa Judeteana de Pensii pe care le aveam pana in luna a 6-a 2016 in programul d-voastra de calcul al pensiei.Precizez urmatoarele:
- am facut facultatea la zi (1979-1984)
- sunt angajata din 1984;
- in perioada 1984-1999 am castigat in instanta grupa de munca I;
- din decembrie 1999- sept 2000 am luat ordonanta OUG 98/99, perioada in care in cartea de munca scrie SOMER si este barat in coloana "Salariul de baza lunar";
- intre lunile 12. 2015-04.2016 am fost in fara plata;(oricum adeverinta este pana in luna a 6-a).
Puteti sa-mi spuneti in aceste conditii cum se calculeaza pentru cei 15 ani de grupa I.
Va multumesc!
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/19/2017 3:12am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 05 ianuarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de 15 ani in gr I beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 7 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 38 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 15 ani in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta la varsta.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1- Nu ati introdus sporul de vechime care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre august 1987 - iulie 1989 3 %
Intre august 1989 - martie 1992 6 %
Introduceti acest spor in coloana sporuri in % cumulat cu alte sporuriv daca este cazul.
2 Ati introdus sporurile si in % si in suma fixa ceiace inseamna ca le-ati introdus de doua ori.Introduceti o singura data sporurile fie in % fie in suma fixa asa cum le-ati primit.
3 Pe perioada somajului trebuie sa introduceti in calcul sumele primite. Pentru a afla aceste sume cereti adeverinta de la Oficiul Judetean al Fortelor de Munca pe care o depuneti si la dosarul de pensionare
4 In lunile octombrie 2013 si martie si noiembrie 2014 ati introdus salarii mai mari decat salariile limita pentru care s-a retinut CAS. Aceste salarii sunt indicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu influenteaza rezultatul calculului deoarece programul face automat limitarea.
5 Pe perioada stagiilor lucrate in grupa I de munca se acorda un punctaj suplimentar. Acest punctaj suplimentar il putem calcula noi daca, dupa ce faceti modificarea de la punctul 1,2 si 3 reveniti si atunci va vom da si alte indrumari daca ne precizati si data cand intentionati sa va pensionati.
Re: calcul pensie
Scris de: Sandu Elena la data: 06/19/2017 11:19am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 05 ianuarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiul de 15 ani in gr I beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 7 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 38 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 15 ani in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta la varsta.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1- Nu ati introdus sporul de vechime care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre august 1987 - iulie 1989 3 %
Intre august 1989 - martie 1992 6 %
Introduceti acest spor in coloana sporuri in % cumulat cu alte sporuriv daca este cazul.
2 Ati introdus sporurile si in % si in suma fixa ceiace inseamna ca le-ati introdus de doua ori.Introduceti o singura data sporurile fie in % fie in suma fixa asa cum le-ati primit.
3 Pe perioada somajului trebuie sa introduceti in calcul sumele primite. Pentru a afla aceste sume cereti adeverinta de la Oficiul Judetean al Fortelor de Munca pe care o depuneti si la dosarul de pensionare
4 In lunile octombrie 2013 si martie si noiembrie 2014 ati introdus salarii mai mari decat salariile limita pentru care s-a retinut CAS. Aceste salarii sunt indicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu influenteaza rezultatul calculului deoarece programul face automat limitarea.
5 Pe perioada stagiilor lucrate in grupa I de munca se acorda un punctaj suplimentar. Acest punctaj suplimentar il putem calcula noi daca, dupa ce faceti modificarea de la punctul 1,2 si 3 reveniti si atunci va vom da si alte indrumari daca ne precizati si data cand intentionati sa va pensionati.
Re: calcul pensie
Scris de: Sandu Elena la data: 06/19/2017 11:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru lamuriri!
Am facut corectiile privind sporurile asa cum m-ati sfatuit.Salariile pentru cele 3 luni indicate sunt corecte(au fost si contracte de colaborare).Am sa merg la Oficiul Fortelor de Munca dupa acea adeverinta cand am primit ordonanta. Din greseala am salvat din nou numele meu! Nu am putut sa sterg!
Multumesc inca odata!
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/20/2017 2:56am
Regretam ca trebuie sa va atentionam ca nu ati corectat sporul de vechime precizat de noi in mesajul anterior adica :
Intre august 1987 - iulie 1989 3 %
Intre august 1989 - martie 1992 6 %
La calculul acestui spor nu se considera perioada de vechime perioada studiilor universitare.
Numai daca ati primit si un alt spor il cumulati cu acesta. Presupunem din august 1989.
Verificati salariile introduse in lunile octombrie si noiembrie 1999.
Daca faceti aceasta corectie sau aduceti explicatii suplimentare reveniti si va vom face calculul punctajului suplimentar pentru perioada lucrata in gr I de munca si tot atunci faceti precizarea clara a perioadei lucrate in gr I sub forma din zi/luna/an pana in zi/luna/an.
Re: calcul pensie
Scris de: Sandu Elena la data: 06/20/2017 8:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua!
Am introdus din cartea de munca valoarea pentru ordonanta 98/1999 incepand cu decembrie 1999 si pana la 30 septembrie 2000.Astazi mi-a facut modificarea pe cartea de munca. Nu am primit adeverinta. Pentru perioada 08.08.1984-01.07.1989 am avut spor de tehnicitate(spor militar conform DCS nr. 378/1979) pe care l-am insumat cu 3 % pentru august 1987 - iulie 1989;pentru 01.07.1989-01.05.1992 am avut spor 10% pe care l-am insumat cu 6 % pentru august 1989 - martie 1992; pentru 01.051992-01.06.1993 am avut spor de 18%; pentru perioada 01.06. 1993-01.01.1998 am avut spor de 20%. Aceste sporuri le am prinse in adeverinta pe care am primit-o de la intreprindere dupa primirea sentintei judecatoresti pentru grupa I.
Va multumesc inca odata!
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/21/2017 3:46am
Am calculat punctajul suplimentar pentru stagiul de cotizare lucrat in gr I de munca in perioada 01 august 1984 si 30 noiembrie 1999 pentru datele introduse in program si a rezultat 8,91927 puncte
Acest punctaj il introduceti in pagina de intrare in program in caseta corespunzatoare.
Pentru a creste gradul de precizie al rezultatului iesit din calcul dupa introducerea acestui punctaj faceti urmatoarele corectii :
1 Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv conform legii pensiilor 263/2010 este de 31 ani si 9 luni (31,75)
2 Calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat la punctul 1 cu indicele de corectie acordat in anul 2017 pana la 01 iulie de 1,14 iar daca depuneti dosarul dupa 01 iulie de 1,05. Avem informatii ca si dupa 01 iulie 2017 se va acorda tot 1,14 dar nu cunoastem inca actul normativ.
3 Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat calculat la 2 cu valoarea punctului de pensie stabilit in anul 2017 pana la 01 iulie de 917,50 lei sau dupa 01 iulie de 1000 lei
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1