Subiect "Pensie la limita de varsta sau pensie anticipata partiala" Deschis de Moldovan Gabriela la data: 06/17/2017 12:49pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta sau pensie anticipata partiala
Scris de: Moldovan Gabriela la data: 06/17/2017 12:49pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Pensie la limita de varsta sau pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/19/2017 1:04am
Regretam ca nu va putem ajuta.
Pentru a face o analiza a posibilitatilor dv de pensionare avem nevoie de datele minime necesare indicate de noi
Re: Pensie la limita de varsta sau pensie anticipata partiala
Scris de: bas florina la data: 06/19/2017 2:03am
la pensie :
Regretam ca nu va putem ajuta.
Pentru a face o analiza a posibilitatilor dv de pensionare avem nevoie de datele minime necesare indicate de noi[/quote
sunt nascuta la data de 12.03.2017,lucrez din data de 01.10.1991,facultate la zi 1976-1981.ar trebui sa ies la pensie in data de 12.11.2017.cum pot sa-mi calculez pctul de pensie si care ar fi penalizarea care mi s-ar aplica ptr 5 luni?
va multumesc ptr raspuns
Re: Pensie la limita de varsta sau pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/19/2017 3:27am
Pentru Bas Florina
Puteti face o estimare a pensiei utilizand programul de calcul de pe site daca aveti datele necesare.
Se recomanda ca inainte de introducerea datelor sa cititi indrumarile date de noi la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Daca aveti dificultati in folosirea programului reveniti si va vom ajuta. Deasemeni puteti reveni si cere verificarea corectitudinii datelor introduse.
Nu credem ca puteti beneficia de pensie anticipata partiala deoarece nu aveti stagiul necesar. La pensia anticipata partiala nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare.
Nu va putem calcula diminuarea deoarece ati gresit data de nastere.
Re: Pensie la limita de varsta sau pensie anticipata partiala
Scris de: Moldovan Gabriela la data: 06/20/2017 2:50pm
Gen:F
Data nasterii:27.06.1958
Stagiul de cotizare:38 ani 10 luni
Alte date:Sunt cadru didactic si am obtinut aprobarea sa ma pensionez in cursul anului, respectiv incepand cu data de 30.06.2017, de la cosiliul executiv al inspectoratului judetean pentru a beneficia de indicele de corectie de 1,14 pana la 01.07.2017.
Intrebare:La ce tip de pensie am dreptul :limita de varsta sau pensie anticipata partiala, la acasta data si cu ce data imi inceteaza contractul de munca .
Multumesc.
Re: Pensie la limita de varsta sau pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/21/2017 11:48am
Pentru Moldovan Gabriela
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 27 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca o cereti in 30 iunie 2017 diminuarea va fi de 3,75 %
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca va completati stagiul de cotizare cu 3 luni si realizati stagiul total de cotizare de 39 ani si 1 luna.
Contractul de munca inceteaza de drept la primirea deciziei de pensionare pe care o primiti dupa cca 2- 3 luni de la depunerea dosarului.
Avem informatii ca si dupa 01 iulie 2017 se va acorda acelasi indice de corectie de 1,14 dar nu cunoastem inca actul normativ.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1