Subiect "pensionare cadre didactice" Deschis de Ion M la data: 06/18/2017 4:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare cadre didactice
Scris de: Ion M la data: 06/18/2017 4:55am
Gen:F
Data nasterii:15.10.1956
Stagiul de cotizare:38ani si 9 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Lucrez in invatamant din 1.09.1978 am dreptul la pensie pentru limita de varsta .Cu ce data din luna iunie sa solicit iesirea la pensie ,ca dosarul sa -l pot depune pana in 30 iunie 2017 la casa de pensii ?Sa depun dosarul dosarul inainte de 3o iunie ? Va multumesc !
Re: pensionare cadre didactice
Scris de: la pensie la data: 06/19/2017 1:19am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 15 mai 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca aveti statut de cadru didactic pentru a fi admis dosarul de pensionare trebuie sa prezentati si aprobare de la angajator sau de la Inspectoratul scolar.
Avand in vedere ca pana la sfarsitul lunii iunie 2017 nu mai este mult va sfatuim sa va pregatiti cat mai repede dosarul de pensie si sa-l depuneti pentru a reusi aceasta inainte de 01 iulie 2017 si in cazul cand functionarii de la Casa de pensii va amana pentruca au observatii privind intocmirea dosarului.
Data de la care cereti pensie pentru limita de varsta este data la care depuneti dosarul.
Re: pensionare cadre didactice
Scris de: tureac victoria la data: 06/19/2017 12:13pm
Gen:f
Data nasterii:19.10.1959
Stagiul de cotizare:38 ani si 9 luni
Alte date:
Intrebare:Lucrez ca educatoare neintrerupt de la 1 septembrie 1978.As dori sa stiu daca ma pot pensiona si in ce conditii. Daca ma pensoinez cu data de 30 iunie, voi fi penalizata, cu cat la suta din pensie si pentru cat timp. Cum este mai avantajos, tinand cont de faptul ca in luna mai 2018 ma pot pensiona fara penalizare, conform vechimii acumulate pana atunci.Care este sfatul dvs.?Cand este mai bine pentru mine sa ies la pensie tinand cont de modificarile intervenite in calculul acesteia? Multumesc, o zi buna!
Re: pensionare cadre didactice
Scris de: la pensie la data: 06/20/2017 2:33am
Pentru Tureac Victoria
Dupa ce ati completat datele raspunsul nostru devine :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 19 mai 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca o cereti inainte de 01 iulie 2017 diminuarea este de 7,05 %
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca va mai completati stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare de 39 ani si 7 luni.
Nu putem face comparatii intre conditiile de pensionare din anul 2018 si cele de acum pentruca nu cunoastem indicele de corectie sau valoarea punctului de pensie din 2018.
Asa cum v-am precizat anterior daca intentionati sa iesiti la pensie in anul 2017 este mai bine sa o faceti inainte de 01 iulie.
Re: pensionare cadre didactice
Scris de: tureac victoria la data: 06/20/2017 9:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1