Subiect "Hotarare judecatoreasca" Deschis de Sanda la data: 06/18/2017 7:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Hotarare judecatoreasca
Scris de: Sanda la data: 06/18/2017 7:59am
Gen: F
Data nasterii: aug.1959
Stagiul de cotizare: 32 ani
Alte date: Am PAP din oct.2016. Am castigat in instanta anularea deciziei de concediere din sept. 2015 si trebuie sa mi se plateasca toate salariile din sept.2015 pana la data reincadrarii, iulie 2017.
Intrebare: 1. daca ma voi pensiona anticipat in august 2017 se va recalcula actuala PAP ?
a -cu luarea in calcul a celor 23 de salarii castigate in instanta (sept.2015 - iulie2017) chiar daca sunt inregistrate in REVISAL cumulat pt. o singura luna?
b - cu luarea in calcul a noului stagiu de cotizare (+23 luni :sept.2015-iulie2017)ceea ce presupune diminuarea procentului de penalizare?
2. In 2021 voi avea pensie pentru limita de varsta, in calculul PLV, mai conteaza anii care depasesc stagiul complet de cotizare-(in cazul meu: 31ani si 6luni)? Multumesc pentru ajutor,
Re: Hotarare judecatoreasca
Scris de: la pensie la data: 06/19/2017 2:00am
Regretam dar nu putem face o astfel de analiza deoarece nu cunoastem continutul hotararii judecatoresti si nici legislatia muncii in un astfel de caz.
Legislatia pensiilor nu prevede posibilitatea anularii unei decizii de pensionare anticipata partiala si depunerea unei alte cereri pentru asemenea pensie indiferent de motiv.
In legislatia pensiilor nu este prevazut un caz asemanator cu al dv. si nu stim cum va fi solutionat de Casa de pensii.
La calculul pensiei de orice tip conteaza daca aveti un stagiu de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare deoarece punctajul mediu anual se calculeaza impartind punctajul total realizat pe perioada stagiului de cotizare realizat la stagiul complet de cotizare.
Re: Hotarare judecatoreasca
Scris de: Sanda la data: 06/19/2017 5:08pm
Stagiul de cotizare:32
Alte date: Este o confuzie. Nu este vorba de anularea unei decizii de pensionare.
Am scris despre anularea unei decizii de concediere ceea ce presupune reincadrarea mea si automat, se suspenda PAP de la data inceperii activitatii.
Intrebare: 1. In cazul in care imi dau demisia si cer reluarea in plata PAP (cf.art.115 din Lg.263/2010): mai pot cere si recalcularea PAP pentru veniturile primite retroactiv (ca urmare a hot. judecatoresti) pentru perioada ANTERIOARA (sept.2015-sept.2016) pensionarii initiale? (oct. 2016)?

2. In intelegerea mea, pentru calculul pensiei este important punctajul total (suma mediilor anuale) si nu conteaza daca l-am realizat in 32 sau 35 de ani (in cazul meu stagiul complet de cotizare este 31,5 ani). Dar poate nu am inteles eu calculul. Intrebarea e daca ma afecteaza cumva inregistrarea in REVISAL a salariilor obtinute in instanta pentru perioada sept.2015-iulie 2017, intr-o singura luna sau inregistrarea retroactiv in fiecare luna.

Va multumesc,
Re: Hotarare judecatoreasca
Scris de: la pensie la data: 06/20/2017 3:29am
Este clar ca exista mai multe confuzii sau neclaritati dar nu stim clar cine le-a facut.
Nu va putem preciza daca angajatorul va nominaliza corect in REVISAL salariile restante dar consecintele sunt diferite daca nominalizarea este facuta corect sau incorect.
In cazul prezentat de dv noi credem ca sunt posibile urmatoarele modificari daca angajatorul a nominalizat corect in REVISAL salariile restante primite.
- Recalcularea la cerere a pensiei anticipate partiale pentru salariile restante din perioada concedierii si data depunerii dosarului de pensie adica intre septembrie 2015 - septembrie 2016.
- Suspendarea pensiei anticipate partiale din perioada octombrie 2016 - iulie 2017 adica in perioada in care ati primit pensie si acum primiti si salarii restante. Deci pe aceasta perioada trebuie sa returnati pensia.
- Pensia anticipata partiala se reintroduce in plata la cerere din data in care nu mai primiti salarii restante fara a va mai complica cu reangajarea si demisia desi si aceasta este posibila.
- Salariile primite in perioada octombrie 2016 - iulie 2017 (sau pana la incetarea din nou a activitatii daca va reangajati) se iau in calcului pensiei numai la trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta.
Nu insistam daca nominalizarea in REVISAL este facuta incorect adica toate salariile sunt nominalizate in luna in care se dau dar inclinam sa credem ca pentru dv este mai avantajoasa aceasta varianta deoarece trebuie sa returnati numai pensia din acea luna.
Re: Hotarare judecatoreasca
Scris de: Sanda la data: 08/06/2017 12:20pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date: Va multumesc mult pentru raspunsurile anterioare.
Intrebare: Dupa reincadrare - asa cum am discutat mai sus, ca urmare a deciziei judecatoresti- si restituirea pensiilor primite (in perioada in care mi s-au platit retroactiv si salarii) se poate considera ca decizia de pensionare e anulata? Se poate anula? Trebuie sa depun o cerere de anulare?

Va multumesc!
Re: Hotarare judecatoreasca
Scris de: la pensie la data: 08/07/2017 8:32am
Nu exista posibilitate de anulare a deciziei de pensie anticipata partiala decat in perioada de 30 zile de la data primirii deciziei pentru aceasta pensie. Cum dv nu va incadrati in acest interval nu puteti cere anularea acesteia si urmeaza ca aceasta sa se transforme in pensie pentru limita de varsta la realizarea varstei standard de pensionare (februarie 2021).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1