Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de STRATULAT COSTEL la data: 06/20/2017 8:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: STRATULAT COSTEL la data: 06/20/2017 8:22am
Gen:masculin
Data nasterii:7.04.19632Stagiul de cotizare:16.11.1983-01.10.2014
Alte date:am mai trimis o solicitare anterioara pe acest nume
Intrebare:am depus dosarul la casa de pensii din Galati,si mi s-a comunicat ca pana in anul 2001am beneficiat de grupa 1 de munca dar din 2001 si pana in 2014 am lucrat pe aceeasi functie de impiegat de miscare la registrul de miscare si am fost incadrat cu conditii normalede munca.conform legii grupa 1 de munca s-a tranformat in conditii speciale.Va rog sa-mi spuneti care este procedura de a-mi redobandi drepturile legale de munca in acest caz.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/21/2017 2:25am
Mesajul dv anterior a fost in august 2011 si raspunsul a fost dat in conditiile prevederilor legale de atunci . Intre timp prevederile legale privind asimilarea stagiilor de cotizare lucrate in gr I inainte de 01 aprilie 2001 s-au schimbat si aceste stagii au fost asimilate cu grupa conditii speciale. In aceste conditii raspunsul nostru se modifica astfel :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 07 aprilie 2027 (am luat in calcul anul de nastere 1962) la varsta standard de pensionare de 65 ani, cu stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 17 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de 39 ani si 4 luni
Pentru stagiul de 17 ani in conditii speciale de munca beneficiati la reducerea varstei standard de pensionare cu 8 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni adica in 07 octombrie 2018.
Pentru a beneficia de stagiu de cotizare incadrat in grupa de munca conditii speciale si dupa 01 aprilie 2001 trebuia ca angajatorul sa fi intocmit formele necesare pentru incadrarea in grupa conditii speciale a locului dv de munca sau a unui loc de munca similar cu al dv. Dupa 01 aprilie 2001 conditiile de incadrare in grupele de munca au fost inasprite.
Daca angajatorul a incheiat forme necesare pentru incadrarea in grupa conditii speciale a locului dv de munca sau a unui loc de munca similar cu al dv si angajatorul nu va elibereaza adeverinta aveti dreptul sa deschideti actiune in justitie (la tribunal) impotriva lui pentru a va acorda grupa de munca pe perioada lucrata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1