Subiect "Spor de vechime" Deschis de CA la data: 06/22/2017 7:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Spor de vechime
Scris de: CA la data: 06/22/2017 7:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, daca exista o adeverinta care atesta spor de vechime 25% intre anii 1992 si 1999, ce spor se va lua in calcul la iesirea la pensie limita de varsta? Sporul pentru limba straina se ia in calul?- exista adeverinta si pentru acest spor, acordat in baza L 57/1974 art. 72, L 13 si L 14/1991.Multumesc.
Re: Spor de vechime
Scris de: la pensie la data: 06/22/2017 8:24am
Sporul de vechime se calculeaza si se acorda automat asa cum explicam noi la adresa de la pagina :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
numai inainte de 01 aprilie 1992.
Dupa aceasta data pana la introducerea acestui spor in salariul inscris in carnetul de munca se ia in calcul sporul de vechime specificat in adeverinta.
Sporurile cu caracter permanent cum este cel pentru utilizarea unei limbi straine sunt luate in calcul daca sunt dovedite prin adeverinte in care este specificata baza legala. In aceasta privinta va atragem atentia ca art 72 din legea 57/1974 nu se refera la acest spor ci la sporul pentru orele efectuate in timpul noptii si daca este nominalizat la baza legala a sporului de utilizare a unei limbi straine este posibil sa aveti probleme.
Re: Spor de vechime
Scris de: CA la data: 06/22/2017 8:41am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc, da in adv este clar trecuta legea si art, dar si CCM ...nr si data. Multumesc inca o data si felicitari pentru munca dvs.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1