Subiect "Pensie de invaliditate" Deschis de codreaana la data: 06/24/2017 6:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de invaliditate
Scris de: codreaana la data: 06/24/2017 6:43am
Gen: fEMIN
Data nasterii:03.03.1963
Stagiul de cotizare:20
Alte date:NR. TOTAL DE PUNCTE REALIZATE 15.50895 INDICE DE CORECTIE 0.00,PUNCTAJUL MEDIU ANUAL 0.46878, VALOAREA PCT. DE PENSIE 917.50. ,DATA LA INSCRIERE LA PENSIE 09.10.2009, PENSIA PE CARE AM PRIMIT-O ESTE DE 431. Eu am gradul 2 acentuat de invaliditae . din 2017 05.4.
Intrebare: Schimabrea gradului de invaliditate de la gradul 3 la gradul 2 accentuat in anul acesta 2017 mi-a diminuat pensia ESTE CORECT ?? trecerea de un grad usor la caRE ai drept de munca de 4 ore la unul care nu mai am dreptul la munca .. pensia mi s-a diminuat .. de ce?? Stagiul potential nu mi s-a calculat .. De ce ??
Re: Pensie de invaliditate
Scris de: ieseanul la data: 06/25/2017 2:45am
codreaana :
Gen: fEMIN
Data nasterii:03.03.1963
Stagiul de cotizare:20
Alte date:NR. TOTAL DE PUNCTE REALIZATE 15.50895 INDICE DE CORECTIE 0.00,PUNCTAJUL MEDIU ANUAL 0.46878, VALOAREA PCT. DE PENSIE 917.50. ,DATA LA INSCRIERE LA PENSIE 09.10.2009, PENSIA PE CARE AM PRIMIT-O ESTE DE 431. Eu am gradul 2 acentuat de invaliditae . din 2017 05.4.
Intrebare: Schimabrea gradului de invaliditate de la gradul 3 la gradul 2 accentuat in anul acesta 2017 mi-a diminuat pensia ESTE CORECT ?? trecerea de un grad usor la caRE ai drept de munca de 4 ore la unul care nu mai am dreptul la munca .. pensia mi s-a diminuat .. de ce?? Stagiul potential nu mi s-a calculat .. De ce ??
Ma scuzati ca intervin, aveti pensia de 431 lei si in acest moment? Trebuie sa faceti demersurile necesare pentru a primi pensia minim garantata care este de 520 de lei incepand cu 1 februarie 2017, daca nu ma insel.
Re: Pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/26/2017 2:43am
Prevederile legale privind modul de calcul al pensiei de invaliditate a fost modificat fata de prevederile legii 19/2000 conform carora ati iesit initial la pensie si ca in multe cazuri unele modificari sunt avantajoase pentru unele persoane si dezavantajoase pentru altele.
Legea pensiilor 19/2000 prevedea ca au dreptul la pensie de invaliditate cei care aveau un stagiu minim de cotizare in functie de varta (in cazul dv la 46 ani un stagiu minim de 18 ani) si se acorda stagiu de cotizare potential pentru toate gradele de invaliditate celor care aveau stagiu de cotizare mai mic decat stagiul complet de cotizare (in cazul dv 30 ani).
Legea actuala a pensiilor 263/2010 dupa ultimile modificari prevede ca se acorda pensie de invaliditate tuturor persoanelor care au un stagiu de cotizare, fie el cat de mic, insa se acorda stagiu potential numai celor care au un stagiu minim de cotizare in functie de varta (in cazul dv la 54 ani un stagiu minim de 25 ani, fara a lua in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate). In cazul dv avand un stagiu de cotizare mai mic de 25 ani nu vi se acorda stagiu potential.
Nu putem sa afirmam ca acest mod de calcul este corect avand in vedere si faptul ca in cazul dv ati trecut din gradul III la gradul II de invaliditate, deci ati pierdut complet capacitatea de munca, insa nici nu putem afirma ca au fost incalcate prevederile legale.
Putem insa sa semnalam si noi, asa cum a facut domnul Ieseanu, ca daca nu mai beneficiati de alte venituri acordate prin legi speciale beneficiati de o indemnizatie sociala care sa va completeze pensia pana la 520 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1