Subiect "calcul pensie" Deschis de Dodea Alexandru la data: 07/01/2017 3:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Dodea Alexandru la data: 07/01/2017 3:44am
Gen:masculin
Data nasterii:19.03.1955
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:As dori sa ma ajutati pentru calculul (aproximativ) al pensiei anticipate partial de care pot beneficia.De asemenea sa dori sa stiu daca mai pot beneficia de pensie in cazul in care am inchiriat un apartament. Multumesc anticipat.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/03/2017 5:47am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data 19 martie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Puteti face o estimare a pensiei utilizand programul de calcul de pe site, unde am observat ca ati deschis un program, daca aveti datele necesare.
Se recomanda ca inainte de introducerea datelor sa cititi indrumarile date de noi la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Daca aveti dificultati in folosirea programului reveniti si va vom ajuta. Deasemeni puteti reveni si cere verificarea corectitudinii datelor introduse.
In privinta dreptului de a cumula ventul din inchirierea unui apartament cu pensia anticipata sau anticipata partiala va precizam urmatoarele :
Art 114 alin (1) litera b) prevede ca pensia anticipata sau anticipata partiala se suspenda daca pensionarul realizeaza venituri pentru care trebuie sa plateasca contributie de asigurari sociale de stat (CAS).
Veniturile pentru care se plateste CAS sunt stabilite prin Codul fiscal.
Codul fiscal pe anul 2017 nu prevede plata CAS-ului pentru veniturile obtinute prin inchirierea locuintelor de persoane fizice, dar acest cod fiscal se modifica frecvent si nu stim daca in viitor nu v-a fi platit CAS si pentru aceste tipuri de venituri.
Re: calcul pensie
Scris de: d la data: 07/29/2018 1:08pm
Gen:masculin
Data nasterii:martie 1955
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:
Intrebare:Pensia anticipate partial de care as putea beneficia se suspenda daca am un apartament inchiriat ?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/30/2018 5:44am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna martie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare avut la data depunerii dosarului.
Pensia anticipata partiala nu se suspenda daca realizati venituri din inchirierea unui apartament.
Re: calcul pensie
Scris de: Dodea Alexandru la data: 12/13/2018 2:21pm
Gen:masculin
Data nasterii:19.03.1955
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Daca inchei contractual individual de munca pe 31 decembrie 2018 , pot depune dosarul de pensionare pe 27 decembrie 2018 adica in avans. Dar dupa31 decembrie 2018 pe 4 ianuarie 2019.
Adica doresc sa stiu daca intre data incetarii cim si data pensionarii trebuie sa existe o sincronizare perfecta?

Pot cere pe data de 4 ianuarie 2019 ca pensionarea sa inceapa pe 1 ianuarie.
Va multumesc anticipat ?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 12/14/2018 3:05am
Nu ati precizat ce fel de pensie vreti sa cereti.
In situatia dv indiferent ce tip de pensie cereti cele doua date nu trebuie sa fie sincronizate. Mai mult daca si angajatorul si dv sunteti de acord puteti continua activitatea (cca 2-3 luni) pana la data comunicarii deciziei de pensionare dupa care incetati activitatea.
Daca doriti ca pensionarea sa se faca incepand cu 01 ianuarie 2019 trebuie sa depuneti dosarul in prima zi lucratoare dupa aceasta data, adica in 03 ianuarie 2019.
Re: calcul pensie
Scris de: Dodea la data: 12/17/2018 4:15am
Gen:m
Data nasterii:19.03.1955
Stagiul de cotizare:38 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare:In orezent am dreptul la pensie anticipat partial . Daca ultima zi lucrata prin intelegere cu angajatorul este 31.12.2018 , eu depun dosarul de pensionare pe 3 ianuarie 2019 , decizia de pensionatre se comunica in 30-45 de zile . Doream sa va intreb in aceasta perioada trebuie sa ma duc sa imi platesc personal contributiile catre casa de asigurari de sanitate eu nemaifiind angajat dar nici pensionar, Multumesc anticipat.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 12/17/2018 7:21am
Daca incetati activitatea si depuneti dosarul de pensionare nu mai puteti dovedi ca beneficiati de asigurare sociala de sanatate deoarece nu este sigura acceptarea dosarului de pensie. Pentru a fi sigur ca beneficiati de asigurare de sanatate adresati-va Casei Judetene de Sanatate in vederea incheierii unui contract de asigurare de sanatate insa si in acest caz trebuie sa apreciati perioada pe care incheiati aceasta asigurare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1