Subiect "probleme la calculul pensiei de invaliditate" Deschis de Tritean Aurelian la data: 07/07/2017 6:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
probleme la calculul pensiei de invaliditate
Scris de: Tritean Aurelian la data: 07/07/2017 6:00am
Gen:m
Data nasterii:1.11.1968
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,am o nelamurire in legatura cu pensia de invaliditate.Eu am 48 ani si o vechime in munca de 28ani,din care am lucrat 10 ani in sistemul public si 18 ani in sistem ''neintegrat'',adica in cadrul MAPN.Am depus dosarul la Turda in 6 martie 2017 si am primit decizia de pensionare dupa 4 luni,adica in data de 29 iunie 2017,ceea ce nu mi se pare corect.Dosarul mi-a fost ''solutionat'' astfel: mi s-au acordat 520 lei,adica doar pt cei 10 ani lucrati in sistem public,adica pensia sociala minima, fara sa mi se ia in considerare si cei 18 ani lucrati in cadrul armatei,deci neintrunind stagiul de cotizare necesar, desi eu am lucrat 28 ani.Ce se intampla cu cei 18 ani? Se pierd? Din ce motiv?Pentru ca,casele de pensii,cea civila si cea militara, sunt separate? Am fost la Centrul Militar Zonal Cluj-Napoca si la Spitalul Militar si nu stie nimeni cum sa solutioneze cazul si dosarul meu in mod corect.D-nii de la Turda mi-au pus actele militare in brate, s-au spalat pe maini,mi-au intocmit un sfert de dosar si m-au trimis sa ma descurc singur mai departe...Vi se pare corect? La cine trebuie sa apelez sa-mi rezolve si mie problema? Va multumesc!
Re: probleme la calculul pensiei de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 07/10/2017 3:30am
In privinta intarzierii deciziei de pensionare aveti dreptate, intarzierea nu este corecta dar datorandu-se birocratiei nu avem ce comenta.
Faptul ca pensia de invaliditate a fost calculata numai pentru ani lucrati in sectorul public este conform prevederilor legale deoarece pensia o primiti din sistemul public iar pensiile militare nu sunt integrate sistemului public de pensii.
Cat timp pensiile militare au fost integrate sistemului public de pensii (in perioada 2011 - 2014) pensiile de orice tip au fost calculate conform aceleeasi legi, avand in vedere atat stagiile lucrate in domeniul public cat si cel militar. Incepand cu anul 2015 pensiile militare au fost scoase din sectorul public iar pensiile militare se calculeaza conform legii 223/2015. Dupa parerea noastra aceasta lege are multe lacune printre care si aceasta ca nu prevede drepturi pentru cei care au lucrat in sectorul militar si si-au pierdut capacitatea de munca dupa ce au fost trecuti in rezerva din motive personale.
In aceasta situatie nu vedem o solutie a situatiei dv asa cum ati prezentat-o, decat in cazul modificarii legislatiei.
Conform legislatiei actuale in continuare aveti urmatoarele drepturi :
In sectorul public:
Daca perioada lucrata in sectorul militar nu a fost incadrata in grupele de munca la realizarea varstei standard de pensionare de 65 ani (01 noiembrie 2033) pensia de invaliditate se va transforma in pensie pentru limita de varsta si se va recalcula avanduse in vedere si perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate,
In sectorul militar
Daca perioada lucrata in sectorul militar nu a fost incadrata in grupele de munca la realizarea varstei standard de pensionare de 59 ani si 5 luni (01 aprilie 2028) veti beneficia de pensie de serviciu pentru limita de varsta care va fi calculata avanduse in vedere perioada lucrata in sectorul militar.
In privinta corectitudinii functionarilor credem ca ar trebui sa nu mai fiti asa de exigent cu ei pentruca uneori desi au ei dreptate nu vi se explica pe intelesul dv pentru a evita discutiile.
Daca nu sunteti multumit de modul de rezolvare al solicitarilor dv va puteti adresa :
In sectorul public Comisiei Centrale de Contestatii . Contestatia se depune la registratura Casei de pensii teritoriale.
In sectorul militar Comisiei de Contestatii care functioneaza pe langa Ministerul Apararii Nationale.
Daca nu sunteti multumit de modul de solutionare al contestatiilor, atat in sectorul public cat si cel militar, puteti deschide actiune in justitie (la tribunal).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1