Subiect "intrebare" Deschis de EUGEN la data: 07/12/2017 3:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: EUGEN la data: 07/12/2017 3:42am
Gen:m
Data nasterii:14.05.1958
Stagiul de cotizarehttp:37
Intrebare:Incepand cu octombrie 2016 sunt pensionat la limita de varsta ,pensie militara in baza art.19 legea 223/2015.Doresc sa stiu daca la iesirea la pensie din sistemul public beneficiez de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani intrucat in armata am lucrat in conditii speciale timp de 10 ani si 9 luni.Adresandu-ma Casei jud.de pensii Publice am primit raspuns ca nu am acest drept si acum nu stiu ce sa mai cred.
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 07/13/2017 2:22am
Prevederile legale conform carora se face iesirea la pensie sunt continute in principal in legea pensiilor si in normele de aplicare ale acesteea.
Orice modificare a legislatiei din domeniul pensiilor trebuie sa se faca prin modificarea prevederilor legii pensiilor si a normelor de aplicare.
La elaborarea initiala a legii pensiilor 263/2010 si a normelor de aplicare prevederile legale aveau in vedere ca pensiile militare erau integrate in sistemul public de pensii. Reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare in grupele de munca a fost prevazuta sa se faca dupa prevederile art 55 din legea pensiilor 263/2010.
Incepand cu data de 01 ianuarie 2016 pensiile militare au fost scoase din sectorul public de pensii elaborandu-se o lege proprie 223/2015 fara a se face toate modificarile ce se impuneau legislatiei in domeniu.
Din aceasta cauza este loc la interpretari ale prevederilor legale.
Dupa interpretarea noastra a legislatiei actuale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare din sectorul public pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca din sectorul militar.
Nu ati mentionat daca raspunsul primit de la Casa de pensii a fost verbal sau scris. Daca a fost scris aveti dreptul sa contestati acest raspuns prin o contestatie adresata Comisiei Centrale de Contestatii. Contestatia se depune la registratura Casei de pensii din sectorul public de care apartine domiciliul dv. Daca raspunsul este negativ sau intarzie mai mult de 3-4 luni aveti dreptul sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal).
Este bine sa consultati un avocat specializat in astfel de actiuni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1