Subiect "adeverinta grupa 2" Deschis de cristi la data: 07/13/2017 10:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adeverinta grupa 2
Scris de: cristi la data: 07/13/2017 10:23am
Gen:m
Data nasterii:3.01.1958
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:grupa a 2 a -15 ani
Intrebare:Buna ziua.Doresc pensie anticipat partiala .dar de 2 ani nu lucrez si doresc sa cumpar 1 an vechime pentru a realiza 35 ani .Am adeverinta pt.gr.2 eliberata in 1998 de la o societate care nu mai exista si a carei arhiva a ars.Am mers la casa pensii sa veric daca adev.e ok ,iar de la ghiseu raspunsul a fost ca depinde la ce inspector va fi dosarul,deoarece e trecuta functia de sef atelier si nu ing.Va rog .ce pot face deoarece daca adev.ar fi luata in calcul .nu ar mai fi nevoie sa cumpar vechime .deoarece la cei 34 ani se adauga vechimea ptr.15 ani de grupa.Daca astept pana dupa data depunerii dosarului (ian.2018) ,la data respectiva nu mai pot cumpara vechime 1 an (expira termenul de cumparare).daca nu considera adeverinta.alta adeverinta nu pot lua,am fost si la arhiva nat.si nu exista nimic de la societate.Cum sa procedez.Va multumesc
Re: adeverinta grupa 2
Scris de: la pensie la data: 07/14/2017 8:14am
Din pacate nu va putem preciza cum va gandi functionarul de la Casa de pensii care va primi spre prelucrare dosarul dv de pensie.
Putem preciza ca daca adeverinta respecta legislatia din data eliberarii aceasta este valabila si trebuie sa fie acceptata de Casa de pensii.
Totusi credem ca putem sa va sugeram solutia ca sa depuneti o cerere la registratura Casei teritoriale de pensii de care apartine domiciliul dv anexand o copie xerox a adeverintei prin care cereti sa va comunice daca adeverinta este acceptata. In cerere nu mentionati intentia de a cumpara stagiu de cotizare.
Numai daca raspunsul intarzie mergeti la Casa de pensii si cereti audienta la conducerea Casei de pensii in care va prezentati cazul si cereti sa va dea inrumare daca trebuie sa cumparati sau nu stagiu de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1