Subiect "calcul pensie" Deschis de Hermeneanu Ion la data: 07/14/2017 3:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Hermeneanu Ion la data: 07/14/2017 3:40am

Gen:
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua.Am 38 de ani de contributie fara intrerupere,din cei 38 de ani calendaristici,ce zile se scad la calculul pensiei,concediile medicale,nemotivatele,zile libere (darbatori nationale si religioase).
Va multumesc anticipat !
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/14/2017 8:52am
Evidenta stagiului de cotizare se face in mod diferit inainte si dupa data de 01 aprilie 2001.
-Inainte de 01 aprilie 2001 dovedirea stagiului de cotizare se face cu ajutorul carnetului de munca sau cu adeverinte eliberate de angajator.
Concediile pentru incapacitate tmporara de munca (de boala) se asimileaza cu stagiul de cotizare indiferent de natura bolii si nu se scad din stagiul de cotizare.
Concediile fara plata sau nemotivatele se scad din stagiul de cotizare numai daca sunt consemnate in carnetu l de munca sau in adeverinte eliberate de angajator.
Zilele libere sau sarbatorile legale nu se scad din stagiul de cotizare.
- Dupa data de 01 aprilie 2001 stagiului de cotizare se transmite lunar la Casa de pensii prin situatia numita REVISAL in care evidenta stagiului de cotizare se face mai strict adica :
Concediile pentru incapacitate tmporara de munca (de boala) se asimileaza cu stagiul de cotizare indiferent de natura bolii si nu se scad din stagiul de cotizare daca sunt inainte de 01 ianuarie 2005 iar dupa aceasta data se asimileaza cu stagiul de cotizare si nu se scad din stagiul de cotizare numai daca sunt datorate unui accident de munca sau unei boli profesionale.
Concediile fara plata sau nemotivatele se scad din stagiul de cotizare.
Zilele libere sau sarbatorile legale nu se scad din stagiul de cotizare.

In aceasta privinta cititi si informatiile date de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1