Subiect "completare stagiu cotizare" Deschis de Balan Viorel la data: 07/17/2017 10:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completare stagiu cotizare
Scris de: Balan Viorel la data: 07/17/2017 10:49am
Gen:M
Data nasterii:29.09.1954
Stagiul de cotizare:32 ani 2 luni 13 zile
Alte date:pensionat invaliditate gr.II din 2007 si in prezent
Intrebare:Se poate plati contributia pentru pensii pana la implinirea stagiului complet de cotizare (35 de ani)? Daca da, cum se poate face plata si daca imi puteti spune daca aceasta va duce la obtinerea unei pensii mai mari atunci cand se va face trecerea la pensia pentru limita de varsta. Unde trebuie sa ma adresez in cazul in care voi putea plati pentru completarea stagiului de cotizare. Va multumesc.
Re: completare stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 07/18/2017 3:41am
Se poate incheia cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala pe orice perioada doriti, in cadrul caruia platiti o suma lunara (in acest an suma minima este de 291 lei).
Noi nu recomandam sa incheiati un astfel de contract daca sunteti sigur ca veti beneficia in continuare de pensie de invaliditate pana cand aceasta se transforma in pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani. Facem aceasta recomandare deoarece in cazul incheierii unui astfel de contract cresterea valorii pensiei pentru limita de varsta este mai mica decat dobanda pe care o obtineti in cazul in care depuneti acest bani intr-un depozit bancar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1