Subiect "Adeverinta grupa a II-a pentru functia de sef birou productie , intr-o unitate de constructie este luata in calcul la reducerea varstei de Pensionare?" Deschis de Iuga Ioana la data: 07/18/2017 7:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinta grupa a II-a pentru functia de sef birou productie , intr-o unitate de constructie este luata in calcul la reducerea varstei de Pensionare?
Scris de: Iuga Ioana la data: 07/18/2017 7:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Adeverinta grupa a II-a pentru functia de "Sef birou productie" , lucrat intr-o unitate profil constructii este luata in calcul la reducerea varstei de Pensionare?
Re: Adeverinta grupa a II-a pentru functia de sef birou productie , intr-o unitate de constructie este luata in calcul la reducerea varstei de Pensionare?
Scris de: la pensie la data: 07/19/2017 1:18am
Din punct de vedere al prevederilor legale daca adeverinta este intocmita corect, conform cu instructiunile de la data eliberarii, trebuie sa fie luata in calcul.
Insa functionarii casei de pensii obisnuesc sa faca interpretari proprii privind legalitatea unor acte. Cunoastem un caz asemanator in care nu a fost recunoscuta recunoscuta adeverinta pentru stagiul in gr II pentru functia de „Sef birou energetic” pentru motivul ca a lucrat in „birou” nu in conditii de grupa II de munca desi instalatiile in care lucra erau incadrate in grupele I si II de munca.
Daca nu este recunoscuta adeverinta aveti dreptul sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii (contestatia se depune la registratura Casei de pensii) si daca nu se solutioneaza sa deschideti actiune in justitie(la tribunal) impotriva Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1