Subiect "Recalcularepensie" Deschis de JULYA la data: 07/19/2017 6:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalcularepensie
Scris de: JULYA la data: 07/19/2017 6:56am
Gen:


Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am pierdut un proces din cauza unei adeverinte incomplete. Am cerut alta adeverinta de la firma angajatoare mai completa si urmeaza sa primesc o noua decizie (probabil)in urma unei noi cereri de recalculare. Adeverinta contine: salariul tarifar de incadrare, spor vechime in munca+petrol, spor conditii grele de munca, spor conditii periculoase, spor conditii nocive de munca, spor de mare,spor de santier, ore suplimentare sambata+duminica,spor de izolare, ore suplimentare sarbatori, ore suplimentare D:dana, M:mare, CO+PrimaCO, Prime,Ajutoare,Compensatii,Diferente, Salariul brut realizat. Pe aceasta adeverinta se mentioneaza:sporurile mentionate sunt permanentesi au fost acordate in baza CCM aplicabile(1993-2001).Din 2001 veniturile realizate sunt cuprinse in declaratiile nominale transmise lunar de OMV PETROM catre CNP. Venitul brut realizat este diferit de la o luna la altadatorita faptului ca unele sporuri sunt calculate in functie de numarul de zile lucratoare pe mare, conform CCM si specificului muncii pe mare.Acest lucru nu este evidentiat in carnetul de munca si nici in adev. eliberate anterior, ceea ce a facut eliberarea prezentei.Pe intreaga perioada lucrata de susnumitul in cadrul acestei unitati, s-a retinut si virat contributia la pensia suplimentara, iar conform Decretului 389/1972, modificat si completat prin HG1109/1990, Legea 49/1992 si OUG 2/1999, angajatorul a platit o contributie pt. asigurarile sociale de stat, asupra castigului brut realizat de personalul sau salariat. Va rog sa imi comunicati ce venituri ar trebui sa se recalculeze tinand cont de faptul ca: incepand cu ore suplimentare Sambata +Duminica, ore suplimentareS:sarbatori,.... si restul pana la venitul brut, nefiind trecute pe adev. anterioare, deci pe aceste venituri , inclusiv pe salariul brut realizat s-a platit contributia de asigurari sociale, fapt care reiese concret din adev. Mai mentionez ca sporul de tura de 15% nu reiese din cartea de munca si nici din adeverinta, dar se mentioneaza faptul ca a fost inclus in salariul brut realizat. Va multumesc.
Re: Recalcularepensie
Scris de: la pensie la data: 07/20/2017 8:27am
Baza de calcul a punctajului pensiei este diferit in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 fata de perioada dupa aceasta data,
In perioada inainte de data de 01 aprilie 2001 in baza de calcul a punctajului pensiei intra salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent. Nu intra in aceasta baza de calcul sumele castigate pe ore suplimentare sambata si duminica si sarbatorile legale si alte ore suplimentare, prime concediu de odihna si alte feluri de prime, ajutoare si diferente la salariu.
In perioada dupa data de 01 aprilie 2001 intra in baza de calcul toate castigurile pentru care s-a platit CAS. Puteti afla aceste sume cerand la Casa de pensii „Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001.
Puteti citi amanunte privind baza de calcul a pensiei pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1