Subiect "aplicare hot. CAB" Deschis de Gh. Martin la data: 08/22/2017 5:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
aplicare hot. CAB
Scris de: Gh. Martin la data: 08/22/2017 5:57am
Gen: M
Data nasterii: 18.02.1951
Stagiul de cotizare: peste 45 de ani
Alte date:
Intrebare: Urmare hotărârii definitive a CAB, Casa de pensii a trebuit să-mi recalculeze decizia de pensie prin aplicarea indicelui de corecție la punctajul general. Am câștigat un drept, însă, indicele de corecție s-a aplicat la punctajul de la data de 18.02.2016, neținându-se cont de faptul că, printr-o altă hotătâre definitivă, punctajul de pensie a fost recalculat pentru venituri neluate în calcul aferente anilor 1990-2001. Deci, indicele de corecție nu s-a aplicat la punctajul recalculat, chiar dacă am solicitat ca aplicarea indicelui de corecție și plata diferențelor să se facă începând cu data de 01.05.2016 (în loc de 18.02.2016). Vă mulțumesc.
Re: aplicare hot. CAB
Scris de: Gh. Martin la data: 08/22/2017 6:36am
Gh. Martin :
Gen: M
Data nasterii: 18.02.1951
Stagiul de cotizare: peste 45 de ani
Alte date:
Intrebare: Urmare hotărârii definitive a CAB, Casa de pensii a trebuit să-mi recalculeze decizia de pensie prin aplicarea indicelui de corecție la punctajul general. Am câștigat un drept, însă, indicele de corecție s-a aplicat la punctajul de la data de 18.02.2016, neținându-se cont de faptul că, printr-o altă hotătâre definitivă, punctajul de pensie a fost recalculat pentru venituri neluate în calcul aferente anilor 1990-2001. Deci, indicele de corecție nu s-a aplicat la punctajul recalculat, chiar dacă am solicitat ca aplicarea indicelui de corecție și plata diferențelor să se facă începând cu data de 01.05.2016 (în loc de 18.02.2016). Vă mulțumesc.
. Mă gândesc să fac contestație la Comisia Centrală. Diferența ar fi de cca 20 de lei brut/lunar. Ce mă sfătuiți?.Menționez că sunt în termenul de 30 de zile de la primirea deciziei.
Re: aplicare hot. CAB
Scris de: la pensie la data: 08/23/2017 1:39am
Pe aceasta tema am mai discutat cu dv si v-am comunicat opinia noastra, adica noi consideram ca indicele de corectie trebuie aplicat punctajului recalculat de fiecare data cand se face o recalculare.
In cazul dv credem ca au intervenit mai multi factori printre care acela ca ati obtinut indicele de corectie prin hotarare judecatoreasca si acela ca ati facut mai multe cereri care din cauza birocratiei trebuiau rezolvate concomitent.
Consideram ca aveti dreptate si solutia potrivita in acest caz este sa faceti contestatie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1