Subiect "calcul pensie" Deschis de Purcareanu Georgeta la data: 09/01/2017 8:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Purcareanu Georgeta la data: 09/01/2017 8:25am
Gen:F
Data nasterii:28.03.1959
Stagiul de cotizare:?
Alte date:
Intrebare:nu pot completa date decat pana in 2003!
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/01/2017 2:30pm
Programul de calcul deschide pagini anuale pana la anul introdus de dv in caseta „Data de iesire la pensie pentru limita de varsta” unde dv ati introdus 2003.
Deci modificati anul din aceasta caseta si programul va va deschide cate pagini doriti.
Dupa introducerea datelor in program reveniti si va vom verifica datele si va vom da si alte indicatii privind cresterea preciziei de calcul.
Re: calcul pensie
Scris de: isaila la data: 09/02/2017 2:13pm
Gen:f
Data nasterii:26.03.1958
Stagiul de cotizare:39 ANI
Alte date:
Intrebare:VA ROG SA-MI VERIFICATI DATELE INTRODUSE DE MINE.MULTUMEDC!!
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/04/2017 3:07am
Pentru Isaila
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 26 martie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1.Cand folositi mai multe programe cu acelas nume individualizati-le cu cifre pentru a putea sa discutam despre acelasi program. Noi am analizat ultimul program completat de dv.
2 Ati introdus cu erori sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Septembrie 1983 3 %
Intre octombrie 1983 - septembrie 1988 6 %
Intre octombrie 1988 - martie 1992 9 %
3 Ati introdus sporul de la punctul 2 de doua ori si in % si in suma fixa. Eliminati sumele fixe. Aceasta coloana este destinata sporurilor primite in suma fixa cum au fost unele compensatii acordate pentru unele scumpiri.
4. Salariu gresit in septembrie 2000. Pentru a verifica datele introduse faceti click pe butonul „Datele introduse”
5 Salarii in lunile ianuarie 2004 si iunie 2005 mai mari decat limitele date de noi la pagina de la adresa de mai jos.
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu influenteaza calculul deoarece programul face limitare automata.
6 Salarii introduse pe perioade viitoare fapt ce va face ca punctajele pe aceste perioade sa se modifice lunar.
7 Pentru a creste precizia de calcul facei urmatoarele corectii la rezultatul iesit din calcul :
- Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv, conform legii pensiilor 263/2010, este de 31 ani
- Programul nu aplica automat indicele de corectie acordat pentru cei care ies la pensie dupa ianuarie 2011. Deci calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat mai sus cu indicele de corectie acordat la data in care iesiti la pensie
Re: calcul pensie
Scris de: Purcareanu Georgeta la data: 09/05/2017 3:24am
Gen:F
Data nasterii:28.03.2017
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc frumos!

O zi buna!

Purcareanu Georgeta
Re: calcul pensie
Scris de: isaila la data: 09/05/2017 12:10pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc din suflet pentru raspuns . Eu as vrea sa ies la pensie anticipata cu data de 01.01.2018.Ce ma sfatuiti sa fac ?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/06/2017 1:53am
Pentru Isaila
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 26 martie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
In privinta datei de iesire la pensie dv o stabiliti noi va putem spune numai ca aveti acest drept la data propusa si nu avem elemente pentru a va dam sfaturi privind data optima de iesire la pensie.
Re: calcul pensie
Scris de: isaila la data: 09/06/2017 3:50pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:MULTUMESC MULT !!!!
Re: calcul pensie
Scris de: Purcareanu Georgeta la data: 09/12/2017 8:25am
Gen:F
Data nasterii:28.03.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc frumos!
Am vrut doar sa stiu cam ce cuantum va avea pensia. Mai am inca 3 ani de lucru si cine stie cum se mai schimba legislatia!

O zi frumoasa!

Purcareanu Georgeta
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/13/2017 2:15am
Pentru Purcareanu Georgeta
Am verificat datele introduse de dv in program si desi spuneti ca ati dorit sa stiti cu aproximatie cuantumul unei eventuale pensii credem ca estimarea pensiei poate fi facuta mai precis daca eliminati urmatoarele erori pe care le-ati facut :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - septembrie 1984 3 %
Intre octombrie 1984 - septembrie 1989 6 %
Intre octombrie 1989 - martie 1992 9 %
2 Ati introdus gresit in lei noi salariile in perioada ianuarie - iunie 2005. Se introduc salarii in lei noi incepand cu iulie 2005
3 Pentru a creste precizia de calcul faceti urmatoarele corectii la rezultatul iesit din calcul :
- Calculati punctajul mediu anual impartind punctajul total realizat la stagiul complet de cotizare care in cazul dv, conform legii pensiilor 263/2010, este de 31 ani si 4 luni (31,33333)
- Programul nu aplica automat indicele de corectie acordat pentru cei care ies la pensie dupa ianuarie 2011. Deci calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu calculat mai sus cu indicele de corectie acordat la data in care iesiti la pensie. In anul 2017 indicele de corectie este 1,14
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1