Subiect "Stagiu de cotizare" Deschis de DIŢĂ VICTORIA la data: 09/06/2017 3:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu de cotizare
Scris de: DIŢĂ VICTORIA la data: 09/06/2017 3:50am
Gen:feminin
Data nasterii:27.01.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:În perioada 10.09.1985-14.12.1999 am avut gr a-II-a de muncă. Pentru calculul punctului de pensie din această perioadă, am luat în considerare faptul că am avut gr a-II-a, dar aşi vrea să ştiu dacă aceşti 3 ani, de care beneficiez pentru reducerea vârstei de pensionare se adaugă ca şi ca ani de cotizare.
Deasemenea, în perioada 15.12.1999-31.01.2001 am beneficiat de ordonanţă (9 luni)şi şomaj(4 luni şi 15 zile). Această perioadă se consideră perioadă de cotizare?
Åžomajul tehnic ÅŸi concediile medicale sunt considerate perioade de cotizare?
Re: Stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 09/06/2017 4:49am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 27 septembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in gr II, asimilat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 8 luni daca atunci aveti realizat stagiul complet de cotizare
La calculul stagiului de cotizare se cumuleaza :
- Stagiile lucrate efectiv
- Stagiul de cotizare aferent grupei de munca de 3 ani si 6 luni
-Stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele cat ati beneficiat de ordonanta, de somaj sau somaj tehnic.
- Perioadele de concediu pentru incapacitate temporara de munca (medicale) se iau in calculul stagiului de cotizare indiferent de cauza daca au fost inainte de 01 ianuarie 2005 iar dupa aceasta data se iau in calculul stagiului de cotizare numai daca sau datorat unui accident de munca sau unei boli profesionale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1