Subiect "Nepunere in plata pensie anticipata partiala" Deschis de Maria la data: 09/20/2017 9:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nepunere in plata pensie anticipata partiala
Scris de: Maria la data: 09/20/2017 9:16am
Gen:f
Data nasterii:17.03.1960
Stagiul de cotizare:39 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua !Daca exista baza legala, care sa permita Casei de Pensii sa nu puna in plata o pensie anticipata partiala,in conditiile in care desfasori o activitate ca si PFA ? In data de 10 mai 2017 am primit decizia,cu mentiunea :pensia se va pune in plata dupa prezentarea formularului nr.260 eliberat de ANAf .Dupa cateva zile am depus formularul solicitat,iar pentru ca nu am primit nici un raspuns,in cursul lunii iulie 2017 m-am prezentat la Casa Jud.de Pensii pentru informatii.Doamna de la ghiseu mi-a sugerat sa-mi inchid PFA-ul,sau sa astept plata pensiei pana anul viitor,atunci cand voi putea dovedi prin decizia anuala de impunere,ca nu am depasit ca si venit brut cele patru salarii medii brute pe economie ,pentru anul 2017,fiind de 12524 lei.Mentionez ca,formularul 260 ,reprezinta intr-adevar doar niste venituri estimate,insa beneficiarul pensiei isi asuma raspunderea in cazul depasirii plafonului legal de venituri brute admis de legea 263/2010 ,prin restituirea pensiei.Va multumesc !Sa aveti o zi minunata !
Re: Nepunere in plata pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/21/2017 8:07am
Nu exista o baza legala care sa prevada aceasta decizie. Se poate sa fie stabilita o astfel de masura prin instructiuni interne. Aceasta masura este si incorecta pentruca mentinerea castigurilor anuale din activitate PFA sub 4 salarii medii pe economie, utilizate la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, este in sarcina si raspunderea pensionarului.
Va sfatuim sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii (aceasta se depune la registratura casei de pensii). Daca raspunsul la contestatie intarzie mai mult de 2-3 luni aveti dreptul sa deschideti actiune in justitie (la tribunal) aceasta actiune este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1