Subiect "intrebare-lamurire" Deschis de constantina la data: 09/22/2017 4:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare-lamurire
Scris de: constantina la data: 09/22/2017 4:53am
Gen:f
Data nasterii:1.11.1961
Stagiul de cotizare:13 ani
Alte date:7ani lucratigrupa a2a
Intrebare in anul1987 am incetat activitatea pentru ingrijire copil sub 6ani,fiind al 2-leacopil, din ianuarie 1990 am nascut 5 copii pana in 1998.in octombrie1992 revin in baza aceluiasi contract.intreruperile ptr. cresterea copiilor nascuti dupa 1990 se pun ca stagiul de cotizare la pensie,anii lucrati in grupa a2a imi completeaza stagiul de cotizare,perioada2015 am lucrat 4 ore pe zi cum se calculeaza?.va multumesc foate mult pentru ajutor
Re: intrebare-lamurire
Scris de: la pensie la data: 09/25/2017 2:04am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 ianuarie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II aveti dreptul la un stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Perioada lucrata cu cotract de munca cu timp partial (jumatate de norma) dupa 01 ianuarie 2011 se considera stagiu de cotizare integral. Nu ati precizat ce perioada ati lucrat cu jumatate de norma, dar speram ca ati lucrat minim 3 luni pentru a realiza stagiul minim de cotizare de 15 ani pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 2 luni.
Perioada de crestere copii se asimileaza cu stagiu de cotizare numai daca este dupa 01 ianuarie 2006. Deci in cazul dv nu se asimileaza stagiului de cotizare.
Deoarece nu aveti realizat stagiul complet de cotizare de 32 ani si 5 luni nu puteti beneficia nici de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare in gr II de munca (cu 1 an) si nici de pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1