Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de Constantin Diana la data: 10/09/2017 8:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: Constantin Diana la data: 10/09/2017 8:24am
Gen: Masculin
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Barbat nascut in 1955, am 35 de ani vechime. 28 de ani in Romania si 7 ani in Cehia si vreau sa ies la pensie partial anticipat. In Cehia, din informatiile mele, la 7 ani vechime, pensia este de 150 de Euro. Cand mi se stabileste pensia in tara se tine cont de acest lucru, adica mi se calculeaza pentru 28 de ani conform normelor din Romania si se adauga 150 de Euro sau se calculeaza 35 de ani conform normelor noastre? Cum trebuie sa procedez ca sa fiu avantajat?
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 10/10/2017 2:32am
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii, daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepuri la pensie
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in anul 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Pentru aceasta pensie nu trebuie sa faceti dovada stagiului de cotizare din Cehia
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, daca faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in Cehia.Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pentru demersurile pe care trebuie sa le faceti atat pentru dovada stagiului de cotizare din Cehia, in vederea pensiei anticipate din Romania, cat si a pensiei din Cehia adresati-va direct Casei de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1