Subiect "Stabilire a punctului de pensie dupa recalculare." Deschis de mihaela becheanu la data: 10/10/2017 6:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stabilire a punctului de pensie dupa recalculare.
Scris de: mihaela becheanu la data: 10/10/2017 6:52am
Gen:feminin
Data nasterii:30 oct.1956
Stagiul de cotizare:36 ani, 4 luni si 29 zile
Alte date:am fost in pensie partiala anticipata si am trecut la pensie limita de varsta.
Intrebare:Am primit de la Casa de pensii decizia de pensie limita de varsta si cu recalculare pentru facultate, respectiv 5 ani;eu am acum punctaj de 1,36;dupa adaugarea facultatii am un punctaj de 1,46525, pentru ca s-a adaugat acel 0,10071, dar continua cu indice de corectie 1,17 si atunci se adauga 0,19827, aferent indicelui de corectie. Deci care este in final, punctajul meu acum ?Nu scrie nimic pe decizie si nu am un raspuns concret.Va multumesc.
Re: Stabilire a punctului de pensie dupa recalculare.
Scris de: la pensie la data: 10/11/2017 4:01am
Punctajul final in cazul dv este cel care rezulta dupa aplicarea corectiei prin inmultirea punctajului mediu anual rezultat prin recalculare cu indicele de corectie 1,17.
Re: Stabilire a punctului de pensie dupa recalculare.
Scris de: mihaela becheanu la data: 10/11/2017 3:43pm
la pensie :
Punctajul final in cazul dv este cel care rezulta dupa aplicarea corectiei prin inmultirea punctajului mediu anual rezultat prin recalculare cu indicele de corectie 1,17.


Va rog sa ma ajutati in mod concret, deci am un punctaj de 1,36 la care se adauga 0,10 pentru facultate si se transforma in 1,46.Nu inteleg unde se aplica acest indice de corectie de 1,17?
Va multumesc.(Daca se poate sa-mi raspundeti tot pe aceste cifre , ca sa inteleg.)
Re: Stabilire a punctului de pensie dupa recalculare.
Scris de: la pensie la data: 10/12/2017 4:02am
Nu va putem ajuta concret daca nu precizati daca datele prezentate sunt corectate cu indicele de corectie dar va vom prezenta modul de calcul pe date presupuse de noi.
De exemplu presupunem ca punctajul calculat la pensie anticipata partiala este de 1,36 corectat cu indicele de corectie de 1,17 iar cresterea punctajului mediu corespunzator facultatii este de 0,10071 este deasemi corectat cu indicele de corectie.
In acest caz cele doua calcule au fost facute astfel :
- Calculul pensiei anticipate partiale
Din calcul a iesit un punctaj anual de cca 35,55 puncte
Punctajul mediu necorectat se face impartind punctajul total la stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 30 ani si 7 luni (30,58333) si rezulta un punctaj mediu anual necorectat de 1,16239
Punctajul mediu corectat se face inmultind punctajul mediu necorectat de 1,16239 puncte cu indicele de corectie de 1,17 si rezulta 1,36 puncte
- Calculul pensiei pentru limita de varsta
Din calcul a iesit un punctaj anual total aferent facultatii de 2,63 puncte care adunat cu 35,55 puncte pentru restul activitatii rezulta un punctaj anual total de 38,18 puncte
Punctajul mediu necorectat se face impartind punctajul total la stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 30 ani si 7 luni (30,58333) si rezulta un punctaj mediu anual necorectat de 1,24839 puncte
Punctajul mediu corectat se face inmultind punctajul mediu necorectat de 1,24839 puncte cu indicele de corectie de 1,17 si rezulta 1,46 puncte
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1