Subiect "Suprapunere pensie cu concediul medical" Deschis de ZAMFIRESCU la data: 10/10/2017 1:57pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Suprapunere pensie cu concediul medical
Scris de: ZAMFIRESCU la data: 10/10/2017 1:57pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am decizie de PAP din iunie 2017, nepusa in plata si nici nu va fi pana la trecerea in PLV, adica in data de 23.01.2018.
La inceputul lunii decembrie 2017 sunt programata pentru o interventie chirurgicala, pentru care am dreptul la un concediu medical de 90 zile, adica lunile decembrie, ianuarie, februarie.
In data de 23.01.2018, se va face automat trecerea PAP in PLV conform decizie de pensionare si datorita grupei de munca.
Incepand cu 23.01.2018 voi beneficia de venituri din PLV, cat si din venituri din CM.
Este posibil asa ceva , avand in vedere ca lucrez in sistem bugetar?
Cand trebuie s-a anunt angajatorul despre decizia de pensionare(23.01.2018 sau la terminarea concediului medical), mai trebuie s-a depun vreun act la Casa de Pensii?
Re: Suprapunere pensie cu concediul medical
Scris de: la pensie la data: 10/11/2017 5:36am
Din punct de vedere al legislatiei muncii apare o problema deoarece Conform art 56 alin (1) litera c) din legea 53/2003, Codul muncii, angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a contractului dv de munca de la data comunicarii deciziei de pensionare cu pensie anticipata partiala sau pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagii in grupele de munca si daca este de acord sa incheie un alt contract de munca.
Nu cunoastem prevederile codului muncii in cazul dv dar presupunem ca nu puteti beneficia si de pensie pentru limita de varsta si de concediu medical.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1