Subiect "daca se ia in calcul valoarea dubla a conrtibutiei" Deschis de Ioan la data: 11/08/2017 5:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
daca se ia in calcul valoarea dubla a conrtibutiei
Scris de: Ioan la data: 11/08/2017 5:35am
Gen:masulin
Data nasterii:09.06.1952
Stagiul de cotizare:43 ani
Alte date:
Intrebare:daca se ia in calcul la pensie contributia dubla platita la cele doua servicii? din care unul trecut in cartea de munca?
Re: daca se ia in calcul valoarea dubla a conrtibutiei
Scris de: la pensie la data: 11/08/2017 8:51am
Din punct de vedere al stagiului de cotizare:
Cumularea stagiilor de cotizare lucrate la doua locuri de munca diferite se poate face numai in perioada inainte de 01 ianuarie 2011 si numai daca acestea sunt lucrate ambele cu timp partial iar suma acestora nu poate depasi o norma intreaga, adica stagiul de cotizare nu depaseste perioada calendaristica (un an de stagiu de cotizare pe un an calendaristic).
Dupa 01 ianuarie 2011 pentru un contract lucrat cu timp partial se ia in calcul stagiu de cotizare integral (ca la norma intreaga) si deci nu se mai ia in calcul alt stagiu lucrat pe contract cu timp partial pentruca prin aceasta se depaseste un an de stagiu de cotizare pe un an calendaristic.
Din punct de vedere al venitului pentru care s-a platit contributia (CAS)
Se iau in calcul toate contributiile pentru care s-a platit contributia indiferent daca aceasta s-a facut la unul sau mai multe locuri de munca.
Re: daca se ia in calcul valoarea dubla a conrtibutiei
Scris de: Ioan la data: 11/08/2017 9:54am
Gen:Masculin
Data nasterii:09.o6.1952
Stagiul de cotizare:43 ani
Alte date:
Intrebare:este o suma fixa care se acorda numai o data (nu in fieca luna )pentru un an de facultate facut la zi ?
Re: daca se ia in calcul valoarea dubla a conrtibutiei
Scris de: la pensie la data: 11/09/2017 4:12am
Pentru stagiul asimilat pentru studii universitare nu se acorda o suma fixa acordata o singura odata ci se calculeaza un punctaj anual asemanator cu a unui salariat care pe acea pereioada a studiilor dv ar fi lucrat cu salariul minim pe economie . Acest punctaj se calculeaza pe perioada normala prevazuta in legea invatamantului si se cumuleaza la suma punctajelor anuale realizate pe perioada lucrata. Dar acest punctaj anual pentru studii universitare se calculaza numai daca aceste studii au fost absolvite iar pe acea perioada nu ati obtinut si alte venituri (de exemplu lucrand in vacante).
Re: daca se ia in calcul valoarea dubla a conrtibutiei
Scris de: Ioan la data: 11/09/2017 2:00pm
Gen:Masculin
Data nasterii:09.06.1952
Stagiul de cotizare:43 ani
Alte date:
Intrebare: in lista de acte necesare intocmirii dosarului de pensie conform legii,este mentionata foaia matricola de la facultate/adeverinta (adica ori una ori alta),daca am depus foaia matricola mai sunt obligat de lege sa depun si adeverinta ? intreb pentru ca imi este cam incomod .
Re: daca se ia in calcul valoarea dubla a conrtibutiei
Scris de: la pensie la data: 11/10/2017 3:33am
Pentru a fi luat in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare trbuie sa depuneti la alegere ;
- Diploma de absolvire a invatamantului universitar si foaia matricola din care sa rezulte durata normala, perioada studiilor si faptul ca acestea au fost urmate la zi.
- adeverinta din care sa rezulte durata normala, perioada studiilor si faptul ca acestea au fost urmate la zi.
Deci daca ati depus foaia matricola dar si diploma de absolvire nu trebuie sa mai depuneti si adeverinta.
Re: daca se ia in calcul valoarea dubla a conrtibutiei
Scris de: Ioan la data: 11/10/2017 4:05am
Gen:Masculin
Data nasterii: 09.06.1952
Stagiul de cotizare:43 ani
Alte date:
Intrebare:Va multumesc frumos cu tot respectul pentru lamuririle date cu competenta ,experienta , documentare si abilitate in comunicare.Dumnezeu sa va dea sanatate spor si ajutor in munca dumneavoastra si sa va aiba in paza Sa.
Re: daca se ia in calcul valoarea dubla a conrtibutiei
Scris de: Ioan la data: 11/11/2017 2:58pm
Gen:masculin
Data nasterii:09.06.1952
Stagiul de cotizare:43
Alte date:
Intrebare:in ultimii 5 ani, la unul din sevicii cel netrecut in cartea de munca , nu mi s-a platit cas.As putea "cumpara"ca valoare nu ca ani vechime,unde ma pot adresa si cit ar fi procentul de achitat,care ar fi influenta la pensie?
Re: daca se ia in calcul valoarea dubla a conrtibutiei
Scris de: la pensie la data: 11/12/2017 8:33am
Legea 186/2016 a fost gandita pentru cei care nu au stagiul de cotizare pentru deschiderea unui drept la pensie si din aceasta cauza se prevede ca se pot incheia contracte de asigurare sociala conform acestei legi numai „pentru perioadele de timp in care nu au avut calitatea de asigurat”
Deci dv avand in aceasta perioada calitatea de asigurat la celalalt loc de munca nu puteti incheia un astfel de contract.
Insa nu trebuie sa va para rau pentruca avantajul adus de un astfel de contract la valorea pensiei este dupa parerea noastra mic.Astfel un barbat care incheie un contract de asigurare sociala conform legii 186/2016 pe anul 2015 trebuie sa plateasca o suma de 3220 lei iar daca iese la pensie pentru limita de varsta dupa 01 iulie 2017 obtine o crestere a pensiei datorita acestui contract de cca 13 lei.
Re: daca se ia in calcul valoarea dubla a conrtibutiei
Scris de: Ioan la data: 11/13/2017 12:42pm
Gen:masculi
Data nasterii:09.06.1952
Stagiul de cotizare:43
Alte date:
Intrebare:Va multumesc frumos pentru raspunsurile date m-am linistit.
Re: daca se ia in calcul valoarea dubla a conrtibutiei
Scris de: Ioan la data: 11/17/2017 10:54am
Gen:masculin
Data nasterii:09.06.1952
Stagiul de cotizare:43 ni
Alte date:
Intrebare:la data de 1 sept.2017 cind am depus dosarul de pensionare nu mi sau primit in dosar si fisa personala prvind evidenta platii contributiei de asigurari sociale si a contributiilor personale catre casa de pensii,specifice domeniului meu de activitate,ulterior finctionara de la biroul respectiv cerindu-si scuze cu motivarea ca nu a mai avut o astfel de situatie .Am mers in audienta am depus actele respective pe care si casa de pensii le invocase ca necesare si sa formulat o alta decizie cu data de 01.11.2017.Inre prima decizie si a doua este o diferenta de 1/3 din pensie pentru fiecare luna.Voi mai primi banii din urma?
Re: daca se ia in calcul valoarea dubla a conrtibutiei
Scris de: la pensie la data: 11/20/2017 8:16am
Nu putem preciza daca veti primi diferenta de pensie intre cele doua decizii deoarece nu cunoastem exact situatia dv.
Daca nu aveti dovada scrisa ca dv ati depus actele necesare calcularii pensiei la prima depunere a dosarului nu veti primi diferenta de pensie de la prima depunere a dosarului de pensie.
Daca vreti sa contestati acest procedeu aveti urmatorii pasi de urmat.
- Depunerea unei contestatii catre Comisia Centrala de Contestatii (se depune la registratura casei de pensii teritoriale).
- In cazul unui raspuns negativ la contestatie deschiderea unei actiuni in justitie (la tribunal).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1